گردشگریمیراث فرهنگی

برگزاری جشنواره بادگیرها و بادبادک‌های شوشتر

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شوشتر از برگزاری جشنواره بادگیر به‌منظور نشاط‌آفرینی، احیای بازی محلی شوشتری و ترویج بازی‌های بدون خشونت برای نسل جوان در این شهرستان خبر داد.

به‌گزارش پرس نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی خوزستان، داوود نجارآسیابانی با اشاره به تنوع آب و هوایی خوزستان و ورود گردشگران به مکان‌ها و محوطه‌های گردشگری تا آغاز نوروز، باتوجه به هوای بهاری استان، گفت: در راستای احیای بازی محلی شوشتر و ترویج بازی‌‍‌های بدون خشونت برای نسل جوان، ستاد مردمی دوستداران میراث‌فرهنگی شوشتر به برگزاری جشنواره یک روزه بادبادک‌های شوشتر اقدام کرد.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شوشتر افزود: در در این جشنواره یک روزه که با تشکیل یک ستاد مردمی از میان دوستداران میراث‌فرهنگی شوشتر در اول دی‌ماه ۱۴۰۲ محقق شد، ضمن ایجاد نشاط میان شهروندان، این رویداد فرهنگی زمینه‌ساز زنده‌سازی یک فرهنگ کهن و احیای یک بازی از بازی‌های محلی گذشته را مهیا کرد.

او با اشاره به این موضوع که این جشنواره خانوادگی در دو بخش بادگیر سنتی و بادبادک‌های جدید به اجرا در آمد گفت: اولویت حضور به بادبادک‌های سبک شوشتری با سه ماده کاغذ، نی‌بوریا و سریش داده شد و با مدیریت کافه‌موزه تارمه نیز تعداد ۱۰۰ عدد بادبادک به‌منظور اهداف خیرخواهانه و کمک به کودکان بی‌سرپست زیرپوشش بهزیستی تهیه و ارائه شد.

نجارآسیابانی با اشاره به استقبال خانواده‌ها و اهالی فرهنگ‌دوست شوشتر در میدان مشق قلعه تاریخی سلاسل در این جشنواره گفت: در پایان نیز به بادگیرهای شرکت‌کننده پس از داوری، از طرف ستاد مردمی دوستداران میراث‌فرهنگی شهرستان شوشتر به برترین‌ها جوایز ارزنده‌ای اهدا شد.

جشنواره

جشنواره 1

جشنواره 2

جشنواره 3

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا