گوناگون

آب و هوا در نوروز ۱۴۰۳ چگونه است؟

دمای هوای هفته ششم (۲۸ اسفند تا پنجم فروردین) در جنوب شرق کشور تا یک درجه و برای سایر مناطق بین یک تا سه درجه بیش از نرمال برآورد می‌شود.

به گزارش پرس نیوز، هواشناشی تصویری از الگوی بارش تجمعی را طی ۲هفته آتی منتشر کرد.

روز‌های پایانی اسفند و شروع سال جدید با ورود امواج قدرتمند در غرب و شمال غرب و‌جنوب غرب همراه خواهد بود.

پیش از این پژوهشکده اقلیم‌شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، جدیدترین نقشه‌های پیش بینی هفتگی بارش کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی تا پنجم فروردین ماه سال ۱۴۰۳ را تولید و ارائه کرد.

بر این اساس، دمای هفته‌های چهارم و پنجم (۱۴ تا ۲۷ اسفند) در شمال غرب، دامنه شرقی کوه‌های زاگرس و دو سوی نیمه غربی کوه‌های البرز، از یک تا ۲ درجه بیش از نرمال و در سایر مناطق نرمال خواهد بود.

آب و هوا هفته ششم (۲۸ اسفند تا پنجم فروردین) در جنوب شرق کشور تا یک درجه و برای سایر مناطق بین یک تا سه درجه بیش از نرمال برآورد می‌شود.

جدیدترین نقشه پیش بینی هفتگی بارش کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی تا پنجم فروردین ماه سال ۱۴۰۳

آب و هوا در نوروز ۱۴۰۳ چگونه است؟

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: بنابر پیش‌بینی‌ها از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین، شرایط بارندگی به ویژه در استان‌های هم‌راستای زاگرس مانند چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، شمال و شرق خوزستان کمتر از نرمال است.

«محمد اصغری» در هفتاد و سومین جلسه کمیته هماهنگی اجرای طرح‌های ترافیکی در ستاد پلیس راهور اظهار کرد: معمولاً پیش‌بینی‌های صادره توسط سازمان هواشناسی کشور پنج روزه است، اما باز هم احتمال خطا در روز‌های آخر آن پنج روز وجود دارد، یعنی پیش‌بینی‌ها برای ۲۴ ساعت نخست، ۹۰ درصد قابل اعتماد است و برای ۴۸ ساعت این رقم به ۸۷ درصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای نوروز ۲۴ ساعته و تلفن‌گویای ما ۱۳۴ است، تصریح کرد: اگر بخواهیم راجع به پیش‌بینی بلندمدت صحبت کنیم شاید دوستان در پلیس و راهداری از شرایط خوشحال شوند و بنابر پیش‌بینی‌ها از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین، شرایط بارندگی به ویژه در استان‌های هم‌راستای زاگرس مانند چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، شمال و شرق خوزستان کمتر از نرمال است.

اصغری افزود: از جهت رفت و آمد (سفر) به نظر می‌رسد که شرایط بارندگی کمتر از نرمال باشد، اما آنچه باید نگران آن باشیم و برای مردم مدام تکرار کنیم، صرفه‌جویی است؛ شک نکنید در تعطیلات نوروز حتی ماه مبارک رمضان، مصرف انرژی بیشتر از شرایط عادی خودش خواهد بود. شرایط حاد وضع آب در کشور ما به نحوی است که اگر قرار باشد جنگی صورت گیرد، بر سر آب خواهد بود و نمونه آن اتفاقات اصفهان است.

این کارشناس هواشناسی گفت: باید دائماً به مردم بگوییم که در کویر زندگی می‌کنیم و باید از آنچه داریم به نحو احسن استفاده کنیم. سال گذشته میزان بارندگی طوری بود که شاید در بازه زمانی عمر ما دیگر تکرار نشود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا