گوناگون

آشنایی با انواع لایف استایل یا سبک زندگی

لایف استایل Life Style ، یک اصطلاح انگلیسی است که در معنی آن به فارسی یعنی سبک زندگی یا سبک روزانه. این اصلاح، شامل یک مفهوم کلی از زندگی است و دربرگیرنده ی عادات، سلایق، نوع رفتار، جهت گیری های فرد و یا فرهنگ او می باشد.
به طور کلی می توان گفت، لایف استایل نشان دهنده ی سبک زندگی یک فرد یا گروه و یا مردم یک کشور است. اولین شخصی که از این واژه در مجامع عمومی استفاده نمود روانشناسی اتریشی به نام آلفرد ادلر بود.
بعد از آن، هر مکتبی، سبک زندگی را به گونه ای تعریف نمود. مثلا فرهنگ آکسفورد آن را روش های گوناگون زندگی یک فرد یا گروهی می داند یا فرهنگ لانگمن آن را سبکی برای زندگی تعریف نمود. ﺁسا برگر این شیوه را نوعی سبک زندگی مد یا حالتی از زندگی فرد می داند و سوبل، لایف استایل را اینگونه تعریف می کند داشتن شیوه ای زندگی متفاوت و متمایز از دیگران اما قابل تشخیص.
در واقع ما با داشتن چنین تعاریفی می توانیم نتیجه بگیریم که با واژه ای وسیع و فراگیر رو به رو هستیم. چرا که این واژه از کوچک ترین و جزئی ترین سبک زندگی افراد تا مهم ترین و بزرگ ترین شیوه ی زندگی آن ها را شامل می شود.
به عبارت دیگر می توان گفت، سبک زندگی یا لایف استایل، مربوط به سلیقه ی یک فرد در تمام جنبه های زندگی اش است از نوع آرایش، سبک لباس پوشیدن، نوع تفریح و کار گرفته تا نوع شغل و هنر و سایر موارد این چنینی.
در حال حاضر، سبک زندگی یکی از مهم ترین مباحث روز دنیا است و به تمام افراد پیشنهاد می شود که سعی کنند در زندگی خود یک سبک زندگی درست را انتخاب کنند. چرا که سبب موفقیت بسیاری از انسان های موفقی شده که امروزه نام آن ها را می شنویم.
حال اگر شما هم به دنبال انتخاب یک استایل خوب برای خود هستید و می خواهید بدانید چه راهکارهایی باید به کار گیرید تا از یک سبک زندگی خوب برخوردار باشید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

لایف استایل چیست؟
ساده ترین تعریفی که برای این اصطلاح می توان گفت این است که بک زندگی همان روشی است که مردم با آن زندگی می کنند. هر شخصی روش زندگی خاص خود را دارد که امکان دارد این روش زندگی، با دیگران متفاوت و یا در برخی از جوانب، شبیه به آن ها باشد.
البته لایف استایل فقط محدود به افراد نمی شود. بلکه یک اصطلاح کلی در مورد افراد، گروه و جامعه است. به همین دلیل به گروه هایی که در یک جامعه از یک فرهنگ و سبک زندگی برخوردار هستند لایف استایل گفته می شود. در واقع این لایف استایل، شیوه ی زندگی این گروه را تعریف می کند.
به طور کلی این اصطلاح، نشات گرفته از نوع نگرش، اصول، ارزش ها، اعتقادات و خواسته های مردم است. طبیعتا هر فردی یا گروهی یا جامعه ای با توجه به این معیارها زندگی متفاوتی از دیگران دارد.
در نتیجه می توان گفت هر فردی یا گروهی دارای سبک زندگی است و لایف استایل خاص خود را دارد. در واقع حتی اگر فردی هیچ سبک زندگی مشخصی نداشته باشد باز دارای یک لایف استایل است. در واقع نوع زندگی و نگرش او به همان شکل است.
نکته ی قابل توجه در مورد سبک زندگی این است که این شیوه و سبک زندگی، تاثیر زیادی بر عمر، کیفیت زندگی، سلامت افراد و … دارد. به همین دلیل است که انتخاب یک لایف استایل مناسب، مهم می باشد.

چرا باید یک لایف استایل مناسب داشته باشیم؟
یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک سبک زندگی دارد، راهنما بودن آن است. در واقع سبک زندگی که انتخاب می کنید باید شما را در زندگی راهنمایی کند تا به گونه ای زندگی کنید که برای شما مفید تر، سودمند و باکیفیت تر باشد.
اگر چنین سبک زندگی انتخاب کنید یا از آن پیروی کنید به شما مطمئن باشید در برابر آسیب ها و خطرات، مصون می مانید، مسیر بهتری برای زندگی انتخاب می کنید، کارهای درست تری انجام می دهید و در نهایت زندگی شادتری خواهید داشت.
از دیگر نشانه های یک سبک زندگی مناسب و ایده آل این است که تضمین کننده ی سلامت جسمی، روحی، عاطفی، معنوی و کیفیت زندگی شما است. این سبک به بهبود و ارتقای هر چه بهتر این سطوح، کمک می کند.
طبیعتا اگر سبک زندگی به درستی انتخاب نشود نتیجه ای بالعکس دارد و شما را از رسیدن به هدفتان دور می کند. در واقع انتخاب نادرست لایف استایل، سبب بروز عوارضی در زندگی می شود که در ادامه به تشریح آن ها می پردازیم.

عوارض انتخاب یک لایف استایل نادرست
شاید شما هم شنیده باشید که شخصی به دلیل داشتن یک زندگی نادرست دچار امراض و بیماری مختلفی شده است. یکی از مهم ترین دلایلی که سبب بروز چنین بیماری هایی می شود انتخاب یک لایف استایل نادرست است که عموما شامل داشتن رژیم های غذایی بد یا بی تحرکی و ورزش نکردن و یا داشتن عادت های بد و نادرست است.
از جمله بیماری هایی که منشا آن ها یک سبک زندگی نادرست است می توان به چاق شدن، افسردگی، دیابت نوع 2، استرس و اضطراب، بیماری های قلبی، افزایش فشار خون، سکته ی مغزی و از این قبیل بیماری ها اشاره نمود. اغلب این بیماری به دلیل داشتن لایف استایل غلطی مثل سیگار کشیدن، ولخرجی، مصرف الکل و مواد مخدر، اسراف کردن بی اندازه و … می باشد.

از آن رو از جمله مواردی که می توانید در زندگی خود رعایت کنید تا یک سبک زندگی ایده آل داشته باشید عبارتند از:
• حتی الامکان از دخانیات دوری کنید و سیگار نکشید.
• ورزش روزانه داشته باشید.
• رژیم غذایی مناسب داشته باشید.
• اسراف بیش از حد را کنار بگذارید.
• مصرف الکل و مواد مخدر را کنار بگذارید یا به حداقل برسانید.
با رعایت این موارد، کم کم سبک زندگی شما اصلاح می شود و لایف استایل سالم تری خواهید داشت. یکی از مهم ترین مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد می دانید چیست؟ اینکه اکثر مردم می دانند داشتن چنین سبک زندگی، عواقب نادرستی دارد اما باز هم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از این موارد آسیب رسان به سبک زندگی ایده آل، استفاده می کنند و آن را ادامه می دهند.
بنابراین اگر می خواهید سبک زندگی شما ایده آل، مناسب و از کیفیت بالاتری برخوردار باشد ابتدا باید شیوه ی زندگی درست و غلط را از هم تشخیص دهید و آن را درک کنید. این تشخیص به شما کمک می کند که بدانید کدام رفتار و عادات شما در زندگی، غلط و نادرست است و می تواند به سبک زندگی و سلامت شما آسیب برساند. وقتی متوجه شدید این عادات غلط بودند که شما را از از هدف اصلیتان که داشتن یک سبک زندگی ایده آل بود دور کرد می توانید آن ها را کنار بگذارید. حال اگر قصد دارید سبک زندگی بهتری برای خود انتخاب کنید باید بدانید که سبک زندگی یا لایف استایل از انواع مختلفی تشکیل شده است که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

آشنایی با انواع لایف استایل
همان طور که اشاره نمودیم لایف استایل، دربرگیرنده های ارزش های مختلفی همچون ارزش های جسمی، روحی، اعتقادات، علایق، سرگرمی ها، تفریح، نوع رفتار فردی یا گروهی، ارزش های اجتماعی و اقتصادی و .. می باشد.
در واقع این ارزش ها تشکیل دهنده ی سبک زندگی فرد یا گروهی می باشند. طبیعتا این ارزش ها برای هر فردی در دنیا به یک صورت اسو این موضوع سبب شد که لایف استایل دارای انواع مختلفی باشد که عبارتند از:

لایف استایل فعال
اگر شما فکر می کنید جزء افراد اجتماعی و فعال هستید و همواره دوست دارید کاری انجام دهید می توانید از این نوع لایف استایل پیروی کنید. عموما افرادی که دارای این سبک زندگی هستند از ویژگی های خاص خود برخوردارند که از جمله ی آن ها می توان به انجام ورزش های روزانه، معاشرت کردن با دیگران و ملحق شدن به گروه های مدرسه یا دانشگاه اشاره نمود. عموما افراد دارای چنین سبک زندگی از یک ذهن و بدن فعال و سالم برخوردار هستند.
البته باید این نکته را یادآوری کنیم افرادی با لایف استایل فعال، بیش فعال نیستند و از ذهن و بدن خود بیش از حد استفاده نمی کنند بلکه همواره ذهن و بدن خود را در بهترین حالت ممکن حفظ می کنند و همیشه انرژی لازم برای انجام کاری را دارند.

لایف استایل سالم
این سبک زندگی تقریبا شبیه سبک زندگی فعال است. حال اگر می خواهید از چنین سبک زندگی پیروی کنید باید روی غذای روزانه تان، تمرکز لازم را داشته باشید. از خوردن غذاهای ناسالم و اشباع از چربی و قند، پرهیز کنید و همیشه غذاهای سالم بخورید.
از دیگر عواملی که به شما کمک می کند یک سبک زندگی سالم داشته باشید می توان به انجام ورزش یوگا، پرهیز از پرخوری و داشتن رژیم غذایی سالم اشاره کرد. این عوامل به شما کمک می کند ذهن و بدنی سالم و آماده داشته باشید.

لایف استایل غیرمتعارف
اگر سلیقه ی شما از نظر پوششی با بقیه متفاوت است و اهل موسیقی و به طور کلی یک فرد هنری هستید لایف استایل بوهمین یا غیر متعارف برای شما بسیار مناسب است. افرادی که از این سبک زندگی پیروی می کنند دائما در حال سفر و ماجراجویی هستند و دوست دارند اغلب وقت خود را صرف هنر و موسیقی و .. کنند. از دیگر ویژگی های شخصیتی این افراد این است که دائما در بیرون از خانه و مشغول پیدا کردن دوستان جدید هستند و وقت خود را در مهمانی ها سپری می کنند.

لایف استایل روستایی
اگر شما از علاقه مندان طبیعت، مناطق روستایی، انواع محصولات زراعی و حیوانی هستید سبک زندگی روستایی بهترین گزینه برای شما است. از مهم ترین ویژگی های شخصیتی این افراد این است که دائم روی پنجره یا ایوان خانه به مناظر بیرون نگاه می کنند و از خوردن چای یا قهوه و نسیم خنک روستایی لذت می برند. در واقع این سبک زندگی آن ها را خوشحال می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا