اقتصادراه و شهرسازیصفحه اصلی

آغاز بزرگترین پروژه راه‌سازی خارجی در ترکمنستان

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بزرگترین پروژه راه‌سازی خارجی ۵۵٠ میلیون دلار را در ترکمنستان شروع کردیم و قبل از آن پروژه راه‌سازی بیش از ٢٠٠ میلیون دلار در ارمنستان را شروع کردیم و همچنین رونق پروژه‌های مسکونی در خارج از کشور را آغاز کردیم.

به گزارش پرس نیوز، مهرداد بذرپاش در مراسم افتتاح پروژه‌های عمرانی شهر جدید اندیشه با بیان اینکه در پروژه نهضت مسکن یک میلیون و ٩٠٠ هزار در کشور در حال ساخت است، اظهار داشت: روند واگذاری زمین در روستاها بسیار جدی است و در شهرها هم در واگذاری زمین اقدامات بی‌سابقه انجام شده بطوریکه تا کنون ۴٠٠ هزار قطعه زمین واگذار شده و تا پایان سال ۵٠٠ هزار قطعه زمین به مردم واگذار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه سیاست ما راه‌اندازی پروژه‌های مشارکتی و تقویت حضور بخش خصوصی و عمومی در پروژه‌ها است، ادامه داد: این مدل سرمایه‌گذاری را به استان‌ها ابلاغ کردیم که بانک‌ها و سایر نهادهای مالی می‌توانند به بحث ساخت مسکن ورود کنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجرای پروژه‌های راه‌سازی در خارج از کشور گفت: بزرگترین پروژه راه‌سازی خارجی ۵۵٠ میلیون دلار را در ترکمنستان شروع کردیم و قبل از آن پروژه راه‌سازی بیش از ٢٠٠ میلیون دلار در ارمنستان را شروع کردیم و همچنین رونق پروژه‌های مسکونی در خارج از کشور را آغاز کردیم.

بذرپاش افزود: در مشارکت با بخش خصوصی آورده ما به عنوان دولت ارایه تسهیلات و مجوزهایی است که در اختیار قرار دارد و با این امتیازات، بخش‌های خصوصی می‌توانند علمیات ساخت مسکن را پیش ببرند و امیدواریم آنقدر مسکن ساخته شود که کسی بی خانه نماند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت ۵٠ شهرک خصوصی را در دستور کار داریم و ٢٧ شهرک ساحلی را برنامه‌ریزی کردیم.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های کنترل قیمت مسکن تولید و عرضه بیشتر مسکن است البته برای کنترل قیمت مسکن مکانیزم‌های دیگری را هم دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: طبق گزارش بانک مرکزی در آبان ماه هم قیمت مسکن رو به کاهش داشت اما معاملات کاهشی نبود.

بذرپاش با اشاره به کاهش روند کاهش قیمت مسکن گفت: روز گذشته هم مرکز آمار اعلام کرد رشد تولید بخش مسکن در ۶ ماهه اول با رشد ٣.٨ درصد بخش مسکن مواجه شدیم در حالیکه در سال ٩٨ این عدد منفی ١۵.٨ درصد بود و در ۶ ماه اول سال گذشته منفی ١.۶ درصد بود و باید این عدد افزایش پیدا کند و به ۶ درصد برسد.

وی افزود: وزیر در راه هستم و سفرهای استانی زیادی دارم و یکی از مطالبات به حق مردم در مناطق مختلف خدمات روبنایی و خدمات عمومی است.

همچنین علیرضا جعفری،مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه تجربیات موفق و نیمه موفق و بعضا تلخ در شکل‌گیری شهرهای جدید داشتیم اما شهر اندیشه از مدلهای موفق از شهرهای جدید محسوب می‌شود، اظهار داشت: نکته مهم در توسعه شهرهای جدید این است که شهرهایی با خصوصیات آینده ساخته شود که هم تراز صنعتی سازی و هوشمندسازی و مبتنی بر حفظ محیط زیست باشد و توسعه متوازن از جمله دستورالعمل های ما است.

وی با بیان اینکه الگوی شهرسازی باید متناسب با الگوی معماری ایرانی اسلامی باشد، ادامه داد: ظرفیت سرمایه‌های اجتماعی به عنوان نخبگانی بسیار است و شهروندان متعالی در اندیشه مستقر است .

جعفری تاکید کرد: ١٢٠ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید در حال ساخت است و در تحویل مساکن مهر هم اقدامات خوبی انجام شده است.

همچنین مهدی مسلم‌خانی، مدیرعامل شهر جدید اندیشه در ادامه مراسم با بیان اینکه این شهر ١٢۵ هزار نفر جمعیت مستقر شده و خدمات عمومی مطلوبی نسبت به سایر شهرهای جدید دارد، گفت: تقریبا به افق طرح جامع رسیده و وفاداری به طرح جامع بسیار بالا بوده و اصول شهرسازی رعایت شده‌است.

وی با تاکید بر اینکه نگاه ما ارتقای کیفیت زندگی شهروندان بوده‌است، ادامه داد: در این شهر محدودیت زمین داشتیم اما پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشارکتی تعریف شد تا مولد باشیم و به جای خام فروشی، ارزش افزوده ایجاد کردیم و در حال حاضر هم تقریبا تمام پروژه‌ها به نتیجه رسیده‌ است.

منبع:ایلنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا