گردشگریهوایی

احداث ترمینال ۱۰۰ هزار متری با ۵۵ ایربریج در فرودگاه مهرآباد

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: ترمینال ۱۰۰ هزار متری با تامین با ۵۵ ایربریج برای مهرآباد احداث می‌شود.

به گزارش پرس نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا نخجوانی مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در نشست خبری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل، لجستیگ و صنایع وابسته که صبح امروز سه‌شنبه ۲۸ آذرماه برگزار شد، با اشاره به خدمات این شرکت اظهار کرد: ۶ هزار نیروی انسانی در ۵۴ فرودگاه زیرمجموعه این شرکت مشغول ارائه خدمات در بخش فرودگاهی هستند.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: خدمات مختلف در حوزه ناوبری هوایی و کنترل فضایی کشور و پروازهای بین‌المللی و خدمات ناوبری در شرکت فرودگاهی کشور ارائه می‌شود.

نخجوانی یادآور شد: به روز رسانی دستگاه‌های ناوبری توسط ابزار آلات دقیق، نوسازی و بهسازی و ساخت و توسعه برخی فرودگاه‌ها که به تایید رسیده در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: رصد و نظارت پروژه‌ها انجام می‌شود و هزاران میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف فرودگاهی انجام شده است.

به گفته نخجوانی خدمات و سرویس دهی به مسافران در بسیاری از فرودگاه‌ها در سطح استاندارد قرار دارد.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در خصوص پروازهای خارجی اظهار کرد: روزانه ۱۰۰۰ پرواز ورودی داریم.

انتقال پروازها از مهرآباد به لحاظ فنی قابل اجرا نیست

وی درباره انتقال پروازها از مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) توضیح داد: فرودگاه مهرآباد هاب پروازهای داخلی است و روزانه حدود ۳۵۰ تا ۴۵۰ پرواز در این فرودگاه انجام می‌شود که انتقال این پروازها موجب نارضایتی مسافران خواهد شد و البته به لحاظ فنی و تکنیکی هم قابل اجرا نیست.

وی در خصوص بدهی ایرلاین‌ها توضیح داد: رابطه ما با شرکت‌های هواپیمایی یک رابطه دائمی است و بدهی‌ها اگرچه وجود دارد اما در یک چهارچوب زمانی از سوی آن‌ها پرداخت خواهد شد حتی اگر مشمول زمان شود.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در خصوص توسعه فرودگاه مهرآباد توضیح داد: از حدود ۲۰ سال گذشته طرح جامع توسعه فرودگاه مهرآباد تدوین شده و با اجرای این طرح جامع همه مشکلات فرودگاه مهرآباد برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: در این طرح مشکلات، ظرفیت‌ها و راهکارهای مورد نیاز برای فرودگاه مهرآباد پیش‌بینی شده و ایده‌ها و طرح‌هایی از طریق مشاوره با کارشناسان بین‌المللی ارائه شده و در حال بررسی برای اصلاح وضعیت فرودگاه مهرآباد است که در مرحله نهایی قرار دارد و پروژه مطالعاتی انجام شده است.

به گفته نخجوانی مقرر شده ترمینال ۱۰۰ هزار متری با تامین با ۵۵ ایربریج برای مهرآباد احداث شود که می‌تواند فرکانس پروازی را از حدود ۵۰ پروار صبحگاهی به ۱۵۰ فرکانس پروازی افزایش دهد که این یک انقلاب در این حوزه محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: اجرای این پروژه به دستور وزیر راه و شهرسازی بر عهده شرکت فرودگاه‌ها است و منابع مالی تامین شده که با همکاری بخش دفاعی عملیاتی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در خصوص سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش فرودگاهی گفت: ارزش روز آن‌ها صدها هزار میلیارد تومان است.

سرمایه‌گذاری سالانه بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان

وی با بیان اینکه ساخت یک باند فرودگاهی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد، افزود: سالانه بیش از هزار میلیارد تومان در بخش بهسازی و نوسازی سرمایه‌گذاری می‌شود.

نخجوانی ادامه داد: پروژه‌های مرتبط با ارتقا سطح فرودگاه‌ها نیاز به ۳۰ همت سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌های بهسازی و بازسازی نیاز دارد که باید در طول ۲۰ سال آینده با اولویت ایمنی و سرویس دهی به مسافران محقق شود.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تاکید کرد: مجبوریم برای تأمین بخش کوچکی از هزینه‌ها، تعرفه‌ پروازهای خارجی به جز پروازهای زیارتی را اصلاح کنیم که در مجلس نیز مصوب شده است و این افزایش تعرفه شامل پروازهای داخلی نمی‌شود.

نخجوانی در خصوص هواپیماهای فلایت چک گفت: این هواپیماها در کشور وجود داشت و اقداماتی برای خرید این هواپیماها از قبل انجام شده و فرایند انتقال آن نیز انجام شده است اما چون این موضوع استراتژیک و مرتبط با امنیت ملی است، مجاز به انتشار اطلاعات در این حوزه نیستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره فرودگاه قم توضیح داد: این فرودگاه در دستور کار ما نیست و مربوط به منطقه آزاد از لحاظ مالکیتی است که در صورت تایید بخش‌های دفاعی و امنیتی توسط استانداری قم اطلاع رسانی می‌شود.

نخجوانی درباره اتصال به پنجره واحد خدمات دولت هوشمند گفت: ما به این پنجره واحد پیوستیم و در خصوص زمین‌های اطراف فرودگاه برای تعیین تکلیف و مالکیت از طریق پنجره واحد اقداماتی انجام شده و برخی مشکلات فنی دارد که در مراحل نهایی است و اطلاعات مربوط به املاک آن باید توسط شهرداری اعلام شود.

وی یادآور شد: واگذاری اماکن فرودگاهی نیز از سامانه‌های رسمی دولت و بر اساس قانون در حال انجام است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا