اقتصادانرژی

استفاده از تولیدات بار اول صرفه جویی 68 هزار میلیارد تومانی را رقم زده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه حمایت از دانش بنیان‌ها و تولیدات بار اول زمینه را برای رشد اقتصادی و صنعتی در کشور فراهم‌ می‌‌کند، گفت: صرفه‌جویی 68 هزار میلیارد تومانی در واردات تجهیزات‌ صنعت نفت و گاز، نتیجه اعتماد به تخصص جوانان ایرانی و دانش بنیان‌ها است.

به گزارش پرس نیوز، به عقیده بسیاری از کارشناسان، آنچه زمینه را برای حضور کشورمان در پالایشگاه‌های فراسرزمینی و افزایش تضمینی فروش نفت مهیا کرد، اعتماد به توان داخل‌ و دانش بنیان‌ کشور و استفاده حداکثری از محصولات تولید بار اول در صنایع نفت و گاز بود.

این راهکار جدید که ایران با صادرات خدمات فنی و مهندسی به بازسازی پالایشگاه‌های نیمه فعال کشورهای همسو اقدام می‌کند، یک سیاست بسیار مهم و جدید است.

این روش، در بسیاری از کشورهای تحریمی این امکان را به ایران خواهد داد که از سرمایه‌گذاری مستهلک شده اولیه کشورهای تحریمی برای تبدیل‌ آن پالایشگاه‌های ساخته شده به یک پالایشگاه فراسرزمینی سازگار با نفت خام ایران برای خوراک ورودی استفاده کند، این مهم فقط با صادرات خدمات فنی و مهندسی دانش بنیان به وقوع پیوسته است.

قوانین حمایتی مانند قانون ترک تشریفات مناقصه و طرح تولید بار اول معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بستری برای استفاده از توان دانش بنیانی کشور به وجود آورد، به نحوی که توانستیم در شرایط تحریم نیازهای صنعتی خود را برآورده کنیم و حتی به صادرات برخی اقلام راهبردی مانند کاتالیست‌ها بپردازیم.

‌قاسم ساعدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره استفاده از تولیدات بار اول در صنایع نفت و گاز کشور، اظهار داشت: حضور دانش بنیان‌ها در صنعت کشور را مبارک ارزیابی‌ می‌کنم، ‌دانش بنیان‌ها در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز توانسته‌اند‌ خدمات ارزنده‌ای ارائه دهند و به رشد صنعتی کشور کمک کنند.

وی ادامه داد: نیاز است به منظور استفاده حداکثری از توان شرکت‌های دانش بنیان و تولیدات بار اول، مشوق‌هایی در نظر بگیریم‌ به نحوی که متخصصان داخلی بتوانند به میدان‌های عملیاتی ورود کنند و کشور را از مزیت‌های حضورشان در عرصه‌های مختلف منتفع کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: کشورهای مختلف از ظرفیت دانش بنیانی خود نهایت بهره برداری را‌ می‌کنند، ما هم باید در راستای استفاده حداکثری از توان داخلی و دانش بنیانی خود برنامه ریزی داشته باشیم.

ساعدی گفت: دانش بنیان‌ها توان خود را در حوزه‌های مختلف ثابت کرده‌اند، در شرایط تحریمی متخصصان داخلی به کمک صنایع آمدند و توانستند با تولید محصولات راهبردی برای بار اول گرهی از مشکلات کشور باز کنند.

وی ادامه داد: دولت نیز به منظور حمایت از دانش بنیان‌ها مشوق‌هایی را در نظر گرفته است، به ویژه، تصویب قانون ترک تشریفات مناقصه توانست کمک شایانی به بازارسازی برای دانش بنیان‌ها بکند و بستر را بیش از پیش برای حضور آن‌ها در ارائه خدمات و کالاها به نهادهای دولتی مهیا کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: در شرایطی که تحت تحریم‌های صنعتی قرار گرفته‌ایم و ارائه تجهیزات راهبردی به کشورمان ممنوع شده است، حمایت از دانش بنیان‌ها به منظور بومی سازی محصولات‌ می‌تواند کمک کننده باشد.

ساعدی در خصوص این موضوع که استفاده از تولیدات بار اول صرفه جویی 68 هزار میلیارد تومانی را برایمان رقم زده است، تصریح کرد: شکی نیست که تولید محصولات در داخل کشور و عدم واردات اقلام راهبردی از خارج به صرفه جویی ارزی برای کشور منجر‌ می‌شود‌ زیرا محصولات با استفاده از تخصص داخلی تولید‌ می‌شوند و از آنجائیکه هزینه‌ها ریالی است، صرفه جویی ارزی رقم‌ می‌خورد.

وی ادامه داد: هر چقدر حمایت از دانش بنیان‌ها و تولیدات بار اول با جدیت بیشتری دنبال شود، به نفع کشور است و زمینه برای رشد اقتصادی و صنعتی در کشور بیش از پیش فراهم‌ می‌شود؛ صرفه جویی ارزی 68 هزار میلیارد تومانی در نتیجه اعتماد به توان و تخصص جوانان ایرانی و دانش بنیان‌ها میسر شد و ایجاد بستری برای فعالیت دانش بنیان‌ها‌ می‌تواند کشور را بیش از پیش از مزیت‌های این امر بهره مند کند.

منبع:فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا