اقتصادراه و شهرسازیصفحه اصلی

افتتاح ۹۶ کیلومتر کریدور بزرگراهی در استان سیستان و بلوچستان

وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان سیستان و بلوچستان صبح امروز ۵۸ کیلومتر از کریدور نوار ساحلی و ۳۸ کیلومتر از کریدور جنوب-شمال شرق کشور به ارزش بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال را افتتاح کرد.

به گزارش پرس نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی روز سه شنبه پنجم دی ماه در جریان سفر به استان سیستان و بلوچستان و بازدید از پروژه های بندری و راهسازی؛ ۹۶ کیلومتر از کریدور بزرگراهی در استان سیستان و بلوچستان و کریدور بزرگراهی جنوب به شمال‌شرق به ارزش بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال را در محدوده چابهار افتتاح کرد.

کریدور بزرگراهی نوار ساحلی کشور به طول ۱۸۵۰ کیلومتر از پسابندر در استان سیستان و بلوچستان آغاز و پس از عبور از استان‌های هرمزگان و بوشهر به شلمچه در استان خوزستان منتهی می‌شود.

بنابر این گزارش ۳۱۲ کیلومتر از این کریدور در استان سیستان و بلوچستان واقع شده که ۹۱ کیلومتر آن در حال بهره برداری است، ۲۰۵ کیلومتر از طول این کریدور بزرگراهی در دست اجرا و ۱۶ کیلومتر در انتظار مناقصه قرار دارد.

همچنین در راستای تکمیل کریدور بزرگراهی نوار ساحلی کشور در استان سیستان و بلوچستان قطعه دوم کاروان-کنارک به طول ۲۲ کیلومتر به ارزش ۶۰۰۰ میلیارد ریال، باند دوم چابهار-کنارک به طول ۱۸ کیلومتر به ارزش ۵۰۰۰ میلیارد ریال همراه با قطعه اول چابهار-پسابندر به طول ۱۸ کیلومتر به ارزش ۱۰۰۰۰ میلیارد ریال در جریان سفر امروز وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری رسید.

کریدور جنوب-شمال شرق کشور به طول ۱۷۷۱ کیلومتر از بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان آغاز و پس از عبور از استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به پایانه‌های مرزی سرخس و باجگیران در شمال شرق کشور متصل می‌شود.

در همین راستا، ۶۴۶ کیلومتر از این کریدور در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است که ۱۲۳ کیلومتر آن در دست بهره برداری، ۲۰۵ کیلومتر این کریدور بزرگراهی در دست ساخت و ۳۱۸ کیلومتر دیگر در دست مطالعه قرار دارد.

گفتنی است، در راستای تکمیل کریدور جنوب – شمال شرق در استان سیستان و بلوچستان قطعه اول چابهار- ایرانشهر به طول ۱۷ کیلومتر به ارزش ۴۰۰۰ میلیارد ریال، قطعه سوم خاش – ایرانشهر به طول ۱۱ کیلومتر به ارزش ۲۵۰۰ میلیارد ریال همراه با قطعه چهارم خاش- ایرانشهر به طول ۱۰ کیلومتر به ارزش ۲۵۰۰ میلیارد ریال امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری رسید.

استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور، درگاه ایران به آسیای جنوب شرقی از طریق اقیانوس هند بوده و این استان مبدا کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور و کریدور بزرگراهی جنوب به شمال شرق کشور است.

وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان سیستان و بلوچستان پس از این افتتاح از پروژه‌های بندر شهید بهشتی به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور و سپس از راه آهن در حال ساخت چابهار به خاش بازدید خواهد کرد.

کریدور بزرگراهی1

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا