اقتصادبانک و بیمهصفحه اصلی

ایجاد واحد پولی مشترک بین کشورهای عربی و ایران

یک استاد دانشگاه قاهره با اشاره به آزاد سازی پول های بلوکه شده ایران گفت: این اتفاق به خاطر اقتدار بانک مرکزی ایران انجام شد.

به گزارش پرس نیوز، استاد اقتصاد دانشگاه عین‌الشمس قاهره با اشاره به اینکه اقتدار و قدرت عمل بانک مرکزی ایران باعث آزادسازی منابع بلوکه شده این کشور شده است، گفت: امکان ایجاد یک واحد پول مشترک بین کشورهای عربی و ایران وجود دارد.

ناجی الشهابی گفت: توانایی اقتصاد ایران برای مقابله با تحریم‌های اعمال شده، طی بیش از ۴ دهه ثابت شده است و به رغم فشارهای سرکوبگرانه غرب، اقتصاد ایران توانایی و انعطاف بسیاری در مقابله با این تحریم‌ها و عبور از آنها به اثبات رسانده که آزادسازی اخیر بخش بزرگی از منابع مالی ایران در کره‌جنوبی، عراق و کشورهای دیگر گواه این ادعاست.

استاد اقتصاد دانشگاه عین الشمس قاهره اظهارداشت: اقتصاد ایران در مقابله با تحریم‌ها، توانایی و تاب آوری بالایی را از خود نشان داده است و من با نظر کسانی که معتقدند آزادسازی‌های اخیر منابع بلوکه شده ایران، ناشی از قدرت بانک مرکزی این کشور بوده، موافق هستم.

الشهابی ادامه داد: بانک مرکزی ایران همچنین فرصت‌های فراوانی را برای کشورهای همسایه جهت توسعه روابط بانکی با ایران فراهم کرد.

وی خاطرنشان کرد: یک نمونه از توان بانک مرکزی ایران، به نحوه مدیریت منابع آزادشده پس از دریافت از کره جنوبی و عراق و … است. به نحوی که بانک مرکزی ایران توانست منابع ارزی آزادشده را در بانک‌های قطر سپرده گذاری کند.

استاد اقتصاد دانشگاه عین الشمس قاهره تصریح کرد: بدون شک در صورت سپرده گذاری این منابع در بانک‌های قطری، به این منابع سود نیز تعلق خواهد گرفت.

الشهابی به اظهارات اخیر محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی کشورمان اشاره کرد و بیان داشت: طبق اعلام رئیس بانک مرکزی ایران، آثار آزادسازی منابع ارزی ایران، بزودی در بازارها و مبادلات تجاری آشکار خواهد شد.

وی ادامه داد: بدون شک بانک مرکزی ایران می‌تواند زمینه‌های توسعه روابط بانکی با کشورهای دیگر، به ویژه در منطقه را فراهم کند.

الشهابی توافقات صورت گرفته به منظور حذف دلار از مبادلات تجاری و برقراری روابط اقتصادی با پول‌های محلی را بسیار مهم دانست و اظهارداشت: سلطه دلار بر اقتصاد جهان، بزرگترین دلیل غارت ثروت‌های مردم توسط ایالات متحده است.

این استاد اقتصاد در دانشگاه عین الشمس قاهره افزود: از زمانی که “ریچارد نیکسون”، رئیس جمهور اسبق ایالات متحده، تصمیم به لغو قانون پشتوانه طلا برای فرآیند چاپ دلار این کشور کرد، آمریکا بزرگترین دزد ثروت مردم جهان شد.

به گفته وی، تصمیم کشورها برای حذف دلار از مبادلات تجاری بین کشورهای منطقه و جایگزینی آن با ارزهای محلی، به مفهوم نزدیک شدن به پایان سلطه دلار و پایان جهان تک قطبی و غارت ثروت‌های مردم دنیا و نابودی عوامل تولید تروریسم جهانی است.

الشهابی خاطرنشان کرد: ایجاد واحد پولی مشترک بین کشورهای عربی و ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و ما از دهه‌ها قبل چنین رویایی داشته‌ایم و این کار قابل اجرا است.

وی تاکید کرد: ایران و کشورهای عربی مسلمان و اسلامی هستند و در طول تاریخ نیز دولت‌های اسلامی واحد پولی مشترک داشته‌اند. وجود این ارز برای رهایی کشورهای عربی از سلطه آمریکا و کشورهای عضو ناتو ضروری است.

منبع:مهر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا