فن آوری

ایلان ماسک اولین مدل هوش مصنوعی خود را امروز ۴ نوامبر عرضه می‌کند

شرکت جدید هوش مصنوعی ایلان ماسک در حوزه هوش مصنوعی موسوم به xAI امروز اولین مدل هوش مصنوعی خود را عرضه می‌کند.

به گزارش پرس نیوز، ماه‌هاست که درباره پروژه جدید هوش مصنوعی ایلان ماسک، شرکت xAI می‌شنویم و اکنون به نظر می‌رسد که به جایی رسیده است. مدیرعامل تسلا و اسپیس‌ایکس به تازگی در شبکه اجتماعی X اعلام کرد که سرمایه‌گذاری هوش مصنوعی او اولین مدل خود را امروز(۴ نوامبر) عرضه می‌کند.

به گفته ماسک، این مدل فعلا در مرحله بتا عرضه می‌شود و فقط برای یک «گروه منتخب» منتشر می‌شود. اگرچه وی مشخص نکرد که فرآیند انتخاب چگونه انجام می‌شود و آیا یک انتخاب تصادفی خواهد بود یا مدل هوش مصنوعی برای افراد خاص در دسترس قرار می‌گیرد؟

ماسک در مورد هوش مصنوعی خود وعده‌های بلندپروازانه‌ای می‌دهد و اعلام کرده که از برخی جنبه‌های مهم، بهترین چیزی است که در حال حاضر وجود دارد و با شرکت‌های بزرگی همچون OpenAI، گوگل، متا و بسیاری دیگر رقابت خواهد کرد.

این وعده‌های بزرگ درست از همان ابتدا با اعلام تاسیس xAI آغاز شد، زیرا هدف آن به معنای واقعی کلمه «درک ماهیت واقعی جهان» است. این بسیار فراتر از سوال از یک چت‌بات است که در چه هتلی اقامت داشته باشید یا با چند مواد غذایی چه چیزی بپزید.

به نظر نمی‌رسد زمان‌بندی در اینجا تصادفی باشد. ایلان ماسک به تازگی در افتتاحیه اجلاس «ایمنی هوش مصنوعی» در بریتانیا صحبت کرد، جایی که بریتانیا و ایالات متحده به طور یکسان سرمایه‌گذاری در نرده‌های محافظ هوش مصنوعی را اعلام کردند.

علاوه بر این، OpenAI اولین رویداد خود را در تاریخ شش نوامبر برگزار می‌کند، بنابراین ماسک می‌تواند به دنبال جلب توجهات به شرکت خود باشد. این دو شرکت نه تنها رقیب یکدیگر هستند، بلکه ماسک در واقع به همراه سام آلتمن یکی از اعضای اولیه هیئت مدیره شرکت OpenAI در سال ۲۰۱۵ بود و سپس یک اختلاف منجر به کنار رفتن وی شد.

سخنان ایلان ماسک در اجلاس ایمنی هوش مصنوعی بریتانیا

جدیدترین پیشرفت‌ها در هوش مصنوعی موجی از نگرانی را در مورد این فناوری که قابلیت جایگزینی بسیاری از مشاغل انسانی را دارد، شده است و این چیزی است که در گفتگوی صریح بین ایلان ماسک و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در حاشیه نشست ایمنی هوش مصنوعی مطرح شد.

ماسک که هوش مصنوعی را «نفاق‌انگیزترین نیروی تاریخ» می‌نامد، گفت: ما برای اولین بار چیزی خواهیم داشت که از باهوش‌ترین انسان باهوش‌تر است. زمانی فرا می‌رسد که نیازی به شغل نیست و شما می‌توانید فقط برای رضایت شخصی خود، شغل داشته باشید، اما هوش مصنوعی قادر به انجام همه‌ی کارها خواهد بود.

سپس بعد از مکثی پنج ثانیه‌ای گفت: «نمی‌دانم این باعث راحتی مردم می‌شود یا ناراحتی» که با خنده ریشی سوناک و حضار همراه شد که احتمالاً خنده‌ای عصبی از سوی مخاطبی بود که به پیامدهای از دست دادن شغل خود به دلیل ظهور هوش مصنوعی فکر می‌کرد.

این مسئله مدت‌ها محل بحث بوده است. باور عمومی بر این است که هوش مصنوعی می‌تواند وظایف و فرآیندهای خاصی را خودکار کند که ممکن است منجر به تغییراتی در بازار کار شود. در حالی که هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که جایگزین برخی مشاغل شود، بیشتر متداول است که هوش مصنوعی به جای جایگزینی کامل آنها، مشاغل را تقویت می‌کند و تغییر می‌دهد.

اجلاس هوش مصنوعی بریتانیا مجموعه‌ای از گفتگوها بین ۱۰۰ نفر از تأثیرگذارترین افراد از جمله سیاستمداران، معلمان و رهبران فناوری است که برای بحث در مورد پیامدهای هوش مصنوعی گردهم می‌آیند. آنها می‌خواهند دریابند که چگونه از یک فناوری جدید استفاده کنند که می‌تواند نحوه کار شرکت‌ها، جوامع و اقتصادها را تغییر دهد. برخی از آنها نیز می‌خواهند یک سگ نگهبان ایجاد کنند که بتواند از این فناوری در سراسر جهان مراقبت کند تا اطمینان حاصل شود که از آن به روش درست استفاده می‌شود.

ماسک افزود: سرعت پیشرفت هوش مصنوعی سریع‌تر از هر فناوری دیگری است که در تاریخ دیده‌ام و به نظر می‌رسد که توانایی آن حداقل پنج برابر و شاید ۱۰ برابر در هر سال افزایش می‌یابد و دولت‌ها عادت ندارند با این سرعت حرکت کنند.

این صحبت‌ها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، یک فرمان اجرایی را برای مهار خطرات توسعه در زمینه هوش مصنوعی صادر کرد. همچنین نگرانی‌هایی در مورد وجوه ناشناخته‌ این فناوری وجود دارد و کشورهایی مانند چین، ایتالیا، ژاپن، اتحادیه اروپا و اکنون ایالات متحده قوانینی فراگیر را برای محافظت از شهروندان خود وضع می‌کنند.

در خلال اجلاس ایمنی هوش مصنوعی بریتانیا، ریشی سوناک از ایلان ماسک پرسید که دولت‌هایی مانند بریتانیا باید برای کاهش خطرات پیرامون هوش مصنوعی چه کاری انجام دهند و ماسک پاسخ داد که برای اکثریت قریب به اتفاق نرم‌افزارها، امنیت عمومی یک خطر نیست، اما ابر هوش دیجیتال(هوش عمومی مصنوعی) یک خطر است و دولت‌ها باید از مردم در مقابل آن محافظت کنند.

ماسک اضافه کرد که از هوش مصنوعی بیشتر برای مقاصد خوب استفاده می‌شود، اما احتمال خرابکار شدن آن صفر درصد نیست. ما در طول سال‌ها آموخته‌ایم که داشتن یک داور چیز خوبی است و این امر نیاز به مقررات هوش مصنوعی را القا می‌کند.

در نهایت در همین اجلاس بود که اعلام کرد شرکت جدیدش xAI اولین ابزار هوش مصنوعی خود را روز ۴ نوامبر برای گروهی از افراد منتخب عرضه خواهد کرد.

به نظر می‌رسد ماسک در حال ورود به حوزه هوش مصنوعی مولد است، اما آیا می‌تواند با گوگل و OpenAI رقابت کند؟

منبع:ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا