اقتصادکشاورزی

برآوردها افزایش ۲ برابری تولید پسته ایران در سال جاری را نشان می‌دهد

عضو انجمن ملی پسته ایران از پیش بینی افزایش ۲ برابری تولید پسته ایران در سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به این رقم، امکان صادرات پسته به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در سال را داریم.

به گزارش پرس نیوز، نایب رییس هیات امنای انجمن ملی پسته ایران گفت: برآوردها نشان می‌دهد که امسال بین 200 تا 210 هزار تن پسته خشک در سطح حدود 450 هزار هکتار تولید شود که نسبت به سال گذشته 2 برابر رشد را نشان می‌دهد.

جلیل کاربخش راوری درباره وضعیت تولید و صادرات پسته ایران افزود: با توجه به میزان تولید ایران امکان صادرات پسته به ارزش 1.5 میلیارد دلار در سال را دارد.

نایب رییس هیات امنای انجمن ملی پسته ایران اظهار داشت: سال گذشته میزان تولید پسته کشور 100 هزارتن در سطح حدود 450 هزار هکتار بود که از این میزان حدود 30 هزارتن به ارزش 200 میلیون دلار صادر شده بود.

به گفته وی، اکنون 30 تا 40 هزار تن محصول پسته تولیدی سال گذشته (1401) در انبارها باقی مانده است.

وی دلیل اصلی کاهش تولید پسته کشور در سال گذشته را سرمازدگی، گرمازدگی، کاهش بارندگی، استمرار خشکسالی، کمبود منابع آبی، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و کاهش کیفیت آب‌های زیرزمینی برشمرد و تصریح کرد: وضع مقررات بازدارنده باعث کاهش صادرات نسبت به سال‌های گذشته شده است.

کاربخش با بیان اینکه عمده برداشت محصول و پیک صادرات پسته ایران و سایر کشورهای رقیب مربوط به مهر و آبان ماه هر سال است، تصریح کرد: در حال حاضر بخش عمده پسته کشور برداشت شده و باید قبل از شروع سال میلادی جدید صادرات انجام می‌شد، انتظار می‌رفت ما حضور مؤثرتر و بهتری در بازار جهانی پسته داشته باشیم اما متاسفانه اینگونه نیست.

وی گفت: سطح زیر کشت باغات ما در استان‌ های مختلف کشور در حال توسعه است به طوری که اکنون در 27 استان کشور باغات پسته داریم و همچنان استان کرمان با 50 درصد تولید رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: استان‌ های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، سمنان و فارس رتبه‌های دوم به بعد را دارا هستند.

منبع:تسنیم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا