گردشگریمیراث فرهنگی

برگزاری نخستین جشنواره ملی آیینی و سنتی ترک زبانان کشور

به‌گزارش پایگاه خبری پرس نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، امیر سهامی گفت: با توجه به ضرورت بازشناسی فرهنگ و سنن جوامع و قومیت‌های مختلف و ایجاد ارتباط از طریق آیین‌ها، سنت‌ها و انگاره‌های بومی برای احیا و معرفی آیین‌ها و سنت‌های بومی و محلی در قالب جشنواره ملی آیینی و سنتی ترک‌زبانان کشور به عنوان روشی موثر برای ارتباط بین نسلی اقدام کردیم.

دبیر نخستین جشنواره ملی آیینی و سنتی ترک زبانان کشورخاطرنشان کرد: امیدواریم این جشنواره با قدرت و تاثیر بیشتر در سال‌های آتی با همراهی فرهنگیان، هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری برگزار شود.

سهامی با بیان اینکه داوری این دوره از جشنواره را پوپک عظیم پور، حسین عباسی و منوچهر نجفی بر عهده دارند، گفت: ناظر داوران نیز از سوی دبیرخانه جشنواره، داوود فتحعلی بیگی انتخاب شده است.

او هدف از برگزاری این جشنواره را احیای آیین‌ها و سنت‌های فراموش شده اعلام کرد و افزود: متاسفانه شاهد نفوذ هویت غربی در بین جوانان و نوجوانان هستیم به همین منظور و در راستای معرفی آیین‌ها و سنت‌های قدیمی تلاش کردیم تا این جشنواره را در استان اجرا کنیم.

دبیر جشنواره ملی آئینی و سنتی ترک زبانان کشور با بیان اینکه این جشنواره در نخستین دوره برگزاری، میزبان هنرمندان استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان، همدان، قم و قزوین است، گفت: آمار ارائه شده در دو بخش اصلی شامل هنرهای بومی، آیینی و سنتی بر اساس قصه‌ها و حکایت‌های ترکی، بازی‌های کهن بومی محلی و آیین‌های ترکی و نیز بخش جنبی شامل قصه‌های عاشیقی و اساطیری، نقالی و پرده‌خوانی با موضوعات حماسی و تخته حوضی است.

سهامی بیان کرد: ۶۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره در زنجان ارسال شده بود که از این تعداد ۹ اثر در بخش نمایش و ۱۱ اثر در بخش آشیقی به مرحله نهایی راه یافت. نخستین جشنواره ملی آیینی و سنتی ترک زبانان کشور از ۲۷ مهرماه به مدت سه روز در فرهنگسرای امام خمینی (ره) زنجان در حال برگزاری است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا