اقتصادصفحه اصلیمناطق آزاد

بزرگترین مجموعه ورزشی کارتینگ منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان افتتاح شد

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تدوین لایحه اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برای تقویت این مناطق براساس قانون چگونگی مدیریت آنها مراحل پایانی را طی می‌کند.

به گزارش پرس نیوز، حجت الله عبدالملکی در مراسم افتتاح مجموعه ورزشی کارتینگ منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان (آیلند) شهرستان زرندیه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه 48 منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فعال در کشور وجود دارد، اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان یکی از فعال ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور در مجاورت پایتخت است که با کاربری گردشگری فعالیت خود را آغاز و در ادامه نیز بخشی از فعالیت خود را به سمت بهداشت و درمان، علم و فناوری سوق می دهد.

عبدالملکی با بیان اینکه در حوزه برگزاری مسابقات ورزشی با تمرکز بیشتر بر مسابقات خودرورانی اتفاقات بزرگی در این منطقه رخ داده است، افزود: افتتاح مجموعه ورزشی کارتینگ که دارای بالاترین استانداردهای جهانی است آمادگی برگزاری مسابقات بین‌المللی را براساس شاخص‌های برگزاری مسابقات جهانی اتومبیل رانی را دارد و یک افتخار برای ورزش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

وی با اشاره به روند رو به رشد این منطقه ویژه اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان در آینده نزدیک به یک منطقه ویژه اقتصادی نمونه در سطح جهان تبدیل خواهد شد.
مشاور رئیس جمهور ادامه داد: اغلب مناطق آزاد و تعداد محدودی از مناطق ویژه اقتصادی کشور از امکانات ورزشی خوبی حتی در تراز جهانی برخوردار هستند و این زیرساخت‌ها می‌تواند به ورزش قهرمانی کشور کمک کند.

بخشی از وظایف مناطق آزاد و تجاری در حوزه گردشگری است و ورزش یکی از سرشاخه‌های اصلی صنعت گردشگری به شمار رفته و حوزه ورزش قهرمانی از نظر اقتصادی گردش اقتصادی بسیاری بالایی دارد.

عبدالملکی با تاکید بر توسعه زیرساخت‌ها و اماکن ورزشی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در برخی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امکانات ورزشی به گونه ای فراهم شده که از ظرفیت برگزاری مسابقات ملی تنیس فوتبال، تنیس و اتومبیل رانی برخوردارند و در فوتبال 2 تیم صنعت نفت آبادان و ملوان بندرانزلی از تیم‌های مورد حمایت مناطق آزاد آبادان و انزلی است.

وی در ادامه با اشاره به رویکرد حمایتی دولت از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: دولت سیزدهم برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دو ویژگی شامل بهشت سرمایه‌گذاری و نیز تیم ملی اقتصاد بین الملل جمهوری اسلامی ایران قائل است و این مناطق را بهترین کانون و هدف سرمایه‌گذاری می‌داند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی تصریح کرد: افزون بر یک سوم صادرات غیرنفتی کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور انجام شده و بیش از 70 درصد ترانزیت کشور به این مناطق اختصاص دارد و بخش عمده‌ای از سرمایه گذاری خارجی که وارد کشور می‌شود در همین مناطق مستقر می شوند که براین اساس دولت اهمیت خاصی به مناطق آزاد و ویژه قائل است و مناطق آزاد و ویژه را به چشم موتور محرکه اقتصاد کشور می‌داند.

عبدالملکی در ادامه با اشاره به اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در همین رابطه لایحه‌ای در حال آماده سازی است که مراحل پایانی را طی می‌کند و به نوعی این لایحه بازگشت اساسی به نظریه پایه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

وی گفت: در طول 30 سال گذشته که مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور احداث می‌شود انحرافات قانونی نسبت به آنچه که تئوری مناطق است وجود داشته و با تقدیم این لایحه به دولت و تصویب مجلس به نظریه قانونی ارجاع داده شده و تمامی انحرافات اساسی و کلاسیکی که متوجه این مناطق است را اصلاح می‌کند که کمک بزرگی به متولیان مناطق آزاد بخشی از آنها بخش خصوصی است، خواهد کرد و برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی مزیت‌های فراوانی نیز خواهد داشت.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان (آیلند) زرندیه هم در این آیین گفت: مجموعه ورزشی کارتینگ این منطقه ویژه به طول 2 هزار و 500 متر بزرگترین در ایران و یکی از استانداردترین مجموعه‌های خاورمیانه بوده که قابلیت برگزاری مسابقات بین المللی و جهانی را دارد.

کارتینگ

سید جواد موسوی با اشاره به اینکه فدراسیون جهانی اتومبیل رانی در بازدیدهای خود استاندارد سطح A در زمینه ایمنی و توپوگرافی را به این مجموعه اعطا کرده است افزود: با بهره برداری از این طرح آماده برگزاری مسابقات در سطح حرفه‌ای (مسابقات ملی و بین المللی) و آماتور (با حضور عموم مردم) به صورت 24 ساعته در مجموعه به عنوان یک خدمت گردشگری و تفریحی در راستای سیاست‌های دولت فراهم شده است.

موسوی اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی ایرانیان(ایلند) زرندیه تنها منطقه ویژه گردشگری در کشور است که فازهای مختلف آن در بخش هایی نظیر مجموعه های تجاری، تفریحی، ورزشی و منطقه ویژه، دهکده‌های تخصصی و گلف، ویلایی تماتیک با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال احداث است.

کارتینگ1

وی افزود: این منطقه ویژه اقتصادی با یک هزار و 400 هکتار در مرز بین استان های تهران و استان مرکزی قرار گرفته و بخش خصوصی تا کنون بیش از 120 هزار میلیارد ریال برای زیرساخت‌های آب، فاضلاب، برق، گاز، راه و آماده سازی اراضی آن سرمایه گذاری کرده و اتمام تمام این زیرساخت‌ها نیازمند 50 هزار میلیارد ریال دیگر است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان (آیلند) زرندیه تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی ایرانیان(آیلند) پس از افتتاح قابلیت ایجاد 120 هزار اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم را در بخش گردشگری به ویژه خدمات تفریحی و ورزشی را دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا