اقتصادراه و شهرسازی

تحول کریدور ترانزیتی شمال- جنوب با همکاری ایران، ازبکستان و ترکمنستان

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: همکاری ایران با ازبکستان و ترکمنستان، تحول قابل توجهی در ترانزیت از طریق کریدور شمال جنوب و شرق غرب ایجاد خواهد کرد.

به گزارش پرس نیوز،  شهریار افندی زاده در نشست مجازی کمیته حمل‌ونقل و ترانزیت ایران و ازبکستان اظهار کرد: با همکاری ایران با ازبکستان و ترکمنستان تحول قابل توجهی در روابط ترانزیتی و منطقه‌ای کشورمان در کریدور شمال جنوب و شرق غرب ایجاد خواهد شد و نشست‌های تخصصی در این خصوص به‌زودی برگزار می‌شود.

وی افزود: در این نشست طرف ازبک علاقه‌مندی وزیر حمل‌ونقل آن کشور برای سفر به ایران و بازدید از زیرساخت‌های ریلی، جاده‌ای و بندری در آینده نزدیک را اعلام کرد.

وی تصریح کرد: در این جلسه دو طرف پیرامون نحوه همکاری جاده‌ای و ضرورت کاهش متقابل هزینه کامیون‌ها در قلمرو دو کشور به تبادل‌نظر پرداختند و تفاهم کردند تا در اولین فرصت با بررسی جدول مقایسه هزینه‌های جاده‌ای در خاک دو کشور، نسبت به کاهش هزینه‌های موصوف اقدام شود.همچنین بررسی ضرورت شروع مذاکرات سه‌جانبه برای نهایی سازی متن موافقت‌نامه سه جانبه بین دولتی میان ازبکستان، ترکمنستان و ایران از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت:نظرات اصلاحی در مورد متن موافقت‌نامه در شهریور ماه سال جاری به‌طرف ازبکی ارسال شد و دو طرف برای برگزاری جلسات سه جانبه برای نهایی سازی متن و برنامه ریزی برای پاراف و امضای آن اعلام آمادگی کردند. ضمن این‌که دو طرف در خصوص راهکارهای توسعه کریدورهای حمل‌ونقل چین، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، ایران، ترکیه و کریدور حمل‌ونقل ازبکستان، ترکمنستان، ایران، هند و همچنین کریدور حمل‌ونقل بین المللی ازبکستان، افغانستان، ایران به گفتگو پرداختند.

افندی زاده گفت: در این نشست ضمن اعلام خرسندی از امضای تفاهم نامه ایجاد این کریدور چین به اروپا از مسیر ایران در حاشیه اجلاس وزرای اکو در تاشکند، اعلام شد که همه زیرساخت‌های ریلی، جاده‌ای و ترکیبی در ایران آماده هستند تا برای انتقال بار در این کریدورها اقدام کنند و طرف‌ها تصمیم گرفتند تا در اولین گام هماهنگی لازم برای ارسال بار آزمایشی از این مسیر را برنامه ریزی کنند.

معاون حمل و نقل در ادامه اعلام‌کرد: طرف‌ها بر ضرورت توسعه همکاری‌های ازبکستان و ایران در زمینه ناوبری و حمل‌ونقل هوایی و همچنین افزایش تعداد پروازهای هفتگی تا سقف توافق شده قبلی نیز، تفاهم کردند.

وی گفت: راهکارهای توسعه حمل‌ونقل ریلی و ایجاد امکان تردد ناوگان ریلی ایران به خاک ازبکستان و همچنین مسئله ضرورت اعمال متقابل تخفیف‌های تعرفه‌ای در بخش ریلی از دیگر موضوعاتی بود که طرف‌ها در خصوص آن به تبادل‌نظر پرداختند.

افندی زاده ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با سفر آتی وزیر حمل‌ونقل ازبکستان به ایران و بازدید از زیر ساخت‌ها و برگزاری جلسه ایشان با وزیرراه و شهرسازی، بتوان فصل نوینی را برای ارتقای همکاری دو کشور در زمینه حمل‌ونقل رقم زد.

منبع:تسنیم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا