اقتصادمناطق آزاد

توسعه‌ی مناطق آزاد، تکلیف سند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است

به گزارش پایگاه خبری پرس نیوز، حجت الله عبدالملکی صبح امروز چهارشنبه 19 مهر در جمع مدیران و معاونان فرهنگی سازمان های مناطق آزاد کشور، ضمن تبریک به مناسبت اتفاقات مهم جهان اسلام در جبهه مقاومت فلسطین و پیروزی هایی که در حال رخ دادن است، نابودی اسرائیل را یکی از ملزومات شکوفایی اقتصادی جهان اسلام برشمرد و افزود: تا پایان گام دوم انقلاب اسلامی، جهان اسلام به 25 درصد از اقتصاد دنیا خواهد رسید و با حذف اسرائیل، موانع دستیابی جهان اسلام به جایگاه خود در اقتصاد جهانی را کنار می زند.

عبدالملکی افزود: سال 1397 مطالعه ای انجام شده که وضعیت پیشرفت های ایران در قیاس با کشورها مختلف دنیا را در گام اول انقلاب یا 40 سال اول (از سال 57 تا 97) در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی بررسی کرده است. در حال حاضر پیشرفت کشور ما در سطح قابل قبولی قرار دارد اما انتظاراتی که از پیشرفت بعد از انقلاب اسلامی داشتیم محقق نشده است.

وی تصریح کرد: ظرفیتی که ما برای پیشرفت در مناطق آزاد داریم بیش از شرایط کنونی است.

مشاور رئیس جمهور افزود: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در 24 بند تشریح شده که یک بند آن به مناطق آزاد اختصاص یافته و این امر برای مناطق آزاد یک افتخار محسوب می شود.

به گفته عبدالملکی، شاخص‌های عملکردی مناطق آزاد به گونه‌ای است که صادرات غیر نفتی مجموع 48 منطقه آزاد فعال ایران، سالانه حدود یک سوم کل صادرات غیر نفتی کشور به ارزش 18 میلیارد دلار بوده و این در حالی است که توقع دولت از مناطق آزاد سالانه 100 میلیارد دلار ارز آوری می باشد.

وی با تاکید برا اینکه مناطق آزاد متعلق به کل کشور و مناطق ملی هستند خاطر نشان کرد: ما مردمی سازی و جهانی سازی مناطق آزاد را به عنوان یک رویکرد اساسی دنبال می کنیم و سه گروه کارآفرینان و سرمایه گذاران، ساکنان مناطق آزاد و مردم کشور گروه هدف این رویکرد هستند که باید در ضابطه‌زدایی و بهبود فضای کار، اشتغالزایی، ایجاد زیرساخت‌ها، ارتقا حوزه‌های فرهنگی ـ اجتماعی، راه‌اندازی گردشگری ارزان قیمت، ایجاد بستر فروش صنایع دستی و محصولات دیگر شهرها از مجرای مناطق آزاد به آنها کمک کنیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در حوزه جهانی سازی نیز 5 سیاست مهم تکمیل زیرساخت‌های نرم افزاری سیاست بین الملل، تکمیل زیرساخت‌های سخت افزاری سیاست بین الملل، ایجاد مناطق آزاد مشترک با 21 کشور، جذب سرمایه خارجی با 850 بسته سرمایه گذاری ارائه شده به ارزش 15 میلیارد یورو را دنبال می‌کنیم.

عبدالملکی در پایان، کشورهای شرق آسیا، کشورهای همسایه و مسلمانان دنیا را گروه‌های هدف در جذب سرمایه خارجی معرفی کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا