صفحه اصلیگردشگریمیراث فرهنگی

جنگل دشت شاد شاهرود،زیبای بکر

جنگل دشت شاد شاهرود در شمال شرق شاهرود، در روستایی با همین نام قرار دارد و از مقاصد گردشگری و دیدنی های شاهرود به شمار می‌رود.

به گزارش پرس نیوز،جنگل دشت شاد شاهرود در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود، در روستایی با همین نام قرار دارد و از مقاصد گردشگری و دیدنی های شاهرود در استان سمنان به شمار می‌رود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این منطقه می‌توان به تنوع گونه‌های جنگلی و طبیعت چشم‌نواز اشاره کرد. پوشش گیاهی غالب منطقه جنگلی است و گونه‌های درختی آن جزو درختان جنگلی پهن‌برگ خزری محسوب می‌شوند. همچنین گونه‌های متنوعی از جانوران در رده‌های مختلف مانند پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی‌ها در جنگل دشت شاد یافت می‌شود.

شاد

موقعیت جغرافیایی جنگل دشت شاد

جنگل «دشت شاد» در مرز مشترک سه استان سمنان، خراسان شمالی و گلستان قرار دارد. این جنگل سرسبز و زیبا در بخش کالپوش شهرستان میامی و در فاصله‌ی حدود 120 کیلومتری از شهرستان میامی، 180 کیلومتری شمال شرق شاهرود، 350 کیلومتری شمال شرقی از مرکز استان سمنان و حدودا در 5 کیلومتری روستایی به همین نام؛ دشت شاد قرار دارد.

بهتر است بدانید این منطقه دارای آب‌وهوای نیمه‌خشک تا نیمه‌مرطوب است که با توجه به آن باید خود را برای سفر آماده کنید. جنگل دشت شاد در هر فصل زیبایی و جذابیت‌های خاص خودش را دارد و در نیمه‌ی دوم تابستان و فصل بهار زیبایی‌های این جنگل بسیار دیدنی است. در فصل بهار می‌توان دشت را پر از شقایق‌های سرخ دید که قطع به یقین دوست ندارید از این مکان بکر و زیبا دل بکنید و در تابستان با گل‌های آفتابگردان که در مقابل دیدگانتان قرار می‌گیرد، متحیر می‌شوید و دلتان می‌خواهد ساعت‌ها به این مناظر زیبا خیره شوید. پوشش گیاهی شقایق سرخ و گل آفتابگردان از امتیازات گردشگری این منطقه محسوب می‌شود. ناگفته نماند فصل پاییز جنگل دشت شاد شگفتی دیگری دارد که باید از نزدیک نظاره‌گر آن بود و از مناظر طبیعی آن نهایت لذت را برد.

 

همان طور که از اسم منطقه بر می‌آید پوشش گیاهی آن غالبا جنگلی بوده که گونه‌های درختی آن جزو درختان جنگلی پهن‌برگ خزری هستند و بخشی از جنگل‌های منطقه جزو پارک ملی گلستان به شمار می‌رود. این منطقه به دلیل داشتن اقلیم نیمه‌مرطوب علاوه بر دارا بودن پوشش گیاهی، شامل اراضی کشاورزی دیم‌ نیز هست. هم‌چنین در جنگل دشت شاد گونه‌های جانوری در رده‌های مختلف نظیر دوزیستان، پستانداران، پرندگان و ماهی‌ها یافت می‌شود.

پیشنهاد برای دیدن جنگل دشت شاد

جنگل دشت شاد مساحت بسیار وسیعی را در بر می‌گیرد و به عنوان یکی از مکان‌های طبیعی گردشگری استان سمنان شناخته می‌شود. این جنگل با داشتن سرسبزی و زیبایی خدادادی نظر هر بیینده‌ای را به خود جلب می‌کند. شما می‌توانید برای لذت بردن از طبیعت بکر جنگل دشت شاد، به منطقه‌ی کالپوش سمنان بروید. این منطقه در فصل بهار دارای شقایق‌های زیبا و چشم‌نواز است، به حدی که شما را به رویا می‌برد. هم‌چنین در سفر خود می‌توانید به آبشار لووه (یا لوه) که در دل جنگل جا گرفته بروید، جایی که آواز خوش پرندگان و صدای ریزش آب را بشنوید و از این طبیعت شگفت‌انگیز لذت ببرید.

جنگل شاد

فراموش نکنید که اگر به این منطقه سفر کردید از ریختن زباله در آن جدا خودداری کنید. از ورود خودرو به میان دشت نیز پرهیز کنید. ردی که چرخ‌های خودرو از خود بر جای می‌گذارد می‌تواند بافت و پوشش گیاهی منطقه را نابود کند. خودروهای آفرودی نیز می‌توانند با جابه‌جایی خاک، کاری کنند که پوشش گیاهی آسیب شدید ببیند. در منطقه از روشن کردن آتش پرهیز کنید و در صورت روشن کردن آتش، آن را به خوبی خاموش کنید. در طبیعت همیشه مسئولانه رفتار کنید تا طبیعت برای آیندگان در بهترین حالت ممکن حفظ شود.

جنگل شاهرود

 آدرس جنگل دشت شاد: استان سمنان- میامی- بخش کالپوش- دهستان رضوان- روستای دشت شاد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا