خودروداخلی

خودروهای شوتی سالانه جان 300 انسان را می‌گیرند

فرمانده کل انتظامی گفت: متأسفانه در سال نزدیک به ۳۰۰ نفر از کشته‌های حوادث رانندگی ناشی از تردد خودروهای شوتی است.

به گزارش پرس نیوز، سردار احمدرضا رادان فرمانده کل انتظامی امروز در قرارگاه تصادفات پلیس راهور بیان کرد: متاسفانه در سال نزدیک به 300 نفر از کشته‌های حوادث رانندگی ناشی از تردد خودروهای شوتی است.

وی افزود: بیش از 30-40 هزار خودروی شوتی، در جاده‌های کشور مقررات را زیرپا می‌گذارند که این خودروها جان 300 انسان را می‌گیرند.

فرمانده کل انتظامی بیان کرد: البته میزان مصدومان دو برابر کشته‌ها است و ضرر این خودروهای شوتی فقط گرفتن جان‌ها نیست.

رادان با بیان اینکه در چند روز گذشته تخلف و سرعت یک خودروی شوتی باعث شد 5 نفر از اعضای یک خانواده دچار حادثه شوند و جان خود را از دست بدهند، تصریح کرد: در نامه‌ای که به شورای عالی امنیت نوشتم، درخواست کردم که خودروهای شوتی هنگامی که توقیف می‌شوند حداقل‌ 6 ماه توقیف شوند.

وی ادامه داد: همچنین در این نامه خواستار شدم تا تغییراتی که در خودروهای شوتی انجام شده است مانند شاسی‌کشی و … برطرف شود.

فرمانده کل انتظامی گفت: متاسفانه 80 درصد تصادفات مربوط به سه تخلف می‌شود؛ سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و عدم توجه به جلو این سه تخلف هستند.

فرمانده کل انتظامی با اشاره به ناکافی بودن برخی جرایم رانندگی گفت: مبلغ جرایم رانندگی تخلفات رانندگی بازدارنده نیست و باید افزایش پیدا کنند.

رادان گفت: افزایش جرایم رانندگی ربطی به تورم ندارد و فرد می‌تواند اصلا تخلف نکند که بخواهد یک جریمه سنگین را پرداخت کند!

فرمانده کل انتظامی گفت: توانستیم از 28 هزار کشته به 17 هزار کشته در تصادفات رانندگی برسیم، اگر پلیس برای کاهش جان باختگان تصادفات برنامه ای نداشت این عدد 17 هزار کشته در واقع 41 هزار کشته می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: در دنیا برای یک تخلف ساده چندین برابر عدد و رقم تخلف در ایران جریمه در نظر گرفته شده است اما در ایران مبلغ جرایم رانندگی پایین است و تلاشی هم برای افزایش آن نداریم!

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا