اقتصادصنعت و تجارت

رشد مطلوب صادرات ایران به آفریقا‌ در دولت سیزدهم

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت گفت: صادرات هفت ماهه کشورمان به آفریقا نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹ رشد ۱۸۵ درصدی و نسبت به سال ۹۸ رشد ۳۰ درصدی داشته است.

به گزارش پرس نیوز، سیدروح الله لطیفی اظهار داشت: صادرات مستقیم و غیر مستقیم کشور  به قاره آفریقا در دولت سیزدهم با دیپلماسی فعال دولت و همراهی بخش خصوصی افزایش یافته است و اگر کاهشی در تجارت مستقیم به آفریقا در  هفت ماهه امسال اعلام شده نسبت به هفت ماهه سال گذشته بوده که باز هم توسط دولت سیزدهم  رکوردی از صادرات به این قاره محسوب می شد . بنابراین داده های آماری برای ریل گذاری درست ،جبران  عقب ماندگی در برنامه و تلاش های بیشتر ، شناسایی گلوگاه ها و تسهیل تجارت اعلام می شود و موضوعی تخصصی با مولفه ها و متغیرهای بسیاری است که باید به آن دقت شود و برداشت مغرضانه یا غیرکارشناسی کمکی به تجارت و برنامه ریزی برای رسیدن به مسیر منطقی نخواهد داشت .

وی افزود‌: در هفت ماهه ابتدایی سال ۹۹ و در دولت قبل ۱۵۲ میلیون دلار و در هفت ماهه سال ۹۸ نیز ۳۳۲ میلیون دلار کالا به آفریقا  صادر شده بود که صادرات هفت ماهه امسال نسبت به سال ۹۸ بیش از ۳۰ درصد و نسبت به سال ۹۹ بیش از ۱۸۵ درصد رشد داشته است . اما نسبت به  هفت ماهه سال ۱۴۰۱ که به رکورد بی سابقه در تاریخ صادرات به آفریقا یعنی ۹۳۳ میلیون دلار رسیده بود با کاهش ۵۳ درصدی همراه بوده که با سفر رییس جمهور در ۲۱ تیرماه به سه کشور آفریقایی پس از افت چهار ماهه ، شاهد رشد و شتاب مناسب در صادرات به آفریقا هستیم‌.

لطیفی در مورد شتاب صادرات از اواخر تیرماه به آفریقا گفت‌: تا پایان تیر ماه صادرات مستقیم  کشورمان به آفریقا به ۱۵۲.۴ میلیون دلار رسیده بود که نسبت به عملکرد همین دولت تا پایان تیرماه ۱۴۰۱  کاهش ۶۹ درصدی داشته که پس از سفر رییس جمهور و شتاب گرفتن تجارت، ۲۹۰ میلیون دلار در ۱۰۰ روز به قاره آفریقا صادر شد و بخش قابل توجهی از سرعت نامطلوب چهار ماهه نخست جبران شد .

وی افزود: فقط در مرداد ماه ۱۱۳.۴ میلیون دلار کالا به آفریقا صادر شد و در شهریور  و مهر نیز این میزان ۷۲ و ۹۵ میلیون دلار بود در صورتی که صادرات ما در فروردین ۲۹.۴ میلیون دلار،  اردیبهشت ۴۸.۸ میلیون دلار ، خرداد ۴۲.۵ میلیون دلار و تیر ماه ۳۱.۶ میلیون دلار بوده است‌.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت ایران تاکید کرد: این آمارها صرفا آمارهای تجارت مستقیم با اظهار صاحب کالا به گمرک است و اگر کالایی به مقصد دیگر صادر شود و مجددا مقصد ثالث برایش در نظر گرفته شود  شامل آن نمی شود و با وجود رونق صادرات به آفریقا به دلیل اینکه حمل و نقل مستقیم و مستمر  نداریم ، و ساز و کار جابجایی مالی با ۵۵ کشور یکسان نیست و تحریم در برخی مراودات سایه افکنده است بنابراین این موضوع به منزله کاهش تجارت نیست و بخش زیادی از کالاها مجددا از کشورهایی مانند امارات ، ترکیه و عمان به مقاصد دیگر صادر می شود‌.

وی بیان داشت: سهم آفریقا در  واردات طلا به کشور نیز سهم قابل توجهی است که از طریق سایر کشورها صورت گرفته است  چای ، قهوه ، کاکائو ، مواد معدنی ، روغن های صنعتی ، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و دارو نیز از جمله کالاهای وارده از آفریقا به ایران است که بخشی از آن مستقیم و بخشی غیر مستقیم وارد کشور می شود  و عملا در دولت سیزدهم واردات و صادرات ایران  و آفریقا به توازن نزدیک شده که این مقدمه تجارت پویا با این قاره است که امیدواریم با حل مشکلات حمل و نقلی و مالی شاهد تجارت پنج میلیارد دلاری تا پایان دولت سیزدهم و تجارت ۱۰ میلیارد دلاری در سال پس از آن با ریل گذاری مناسب در این دولت باشیم‌.

منبع:فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا