بانک و بیمهصفحه اصلی

رشد ۷۳ درصدی پرداخت تسهیلات خانوار در بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی اقتصادگویا

میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در بخش تسهیلات خرد از جمله قرض‌الحسنه ازدواج، ضروری، فرزندآوری و اشتغال در ۶ ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۷۳ درصد رشد داشت.

به گزارش پرس نیوز به نقل از روابط عمومی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی کشور ، بر اساس آمار و اطلاعات بانک مرکزی کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی طی ۶ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲، مجموعاً ۲۴ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۶۲۲ میلیارد ریال تسهیلات مربوط به دو گروه شامل صاحبان کسب‌ وکار (حقوقی و حقیقی) در شش بخش کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات، متفرقه و همچنین گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) بوده است.

بنابراین گزارش سهم بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی از کل تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی کشور مجموعاً ۹ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۲۴۶ میلیارد ریال می باشد که این رقم معادل ۳۹.۵ درصد کل تسهیلات را شامل می‌شود.در مقابل سهم بانک های دولتی از کل تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی به میزان ۲۲.۸ درصد و بانک های خصوصی شده نیز ۳۷.۷ درصد سهم می باشد.

بر اساس این گزارش سهم بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در بخش پرداخت تسهیلات در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۲ درصد رشد داشته است. تسهیلات پرداختی مزبور طی این مدت مجموعاً ۷ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال بوده است.

در این بخش به‌ منظور وقوف بیشتر به ‌اندازه و کمیت حضور بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی، سهم مانده تسهیلات بانک ها و موسسات اعتباری در پایان سال ۱۴۰۱ همچنین نقش آن در رشد اقتصادی کشور بدین شرح میباشد.

به گزارش مرکز آمار ایران تولید ناخالص داخلی (GDP) در پایان سال ۱۴۰۱ بر حسب فعالیت های اقتصادی به قیمتهای جاری، ۱۴۱٫۲۲۷٫۸۷۴ میلیارد ریال بوده است. یکی از فعالیت های بانکها که می تواند نقش مهمی در افزایشGDP ، ایجاد فرصتهای شغلی جدید، رونق و توسعه اقتصاد کشور ایفا نماید، تسهیلات اعطایی بانک¬ها است. لذا سهم تسهیلات اعطایی از کل مصارف بانک ها در تزریق منابع به بخش¬های اقتصادی از تولید ناخالص داخلی به شرح جدول زیر می باشد.

به طوریکه قابل مشاهده است، بانکها و مؤسسات اعتباری خصوصی به ترتیب معادل ۳۵ درصد از مانده تسهیلات کل نظام بانکی و ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده اند. این درصد در بانکهای خصوصی شده به ترتیب ۳۱ درصد از تسهیلات اعطایی و ۱۱ درصد سهم از GDP میباشد.

بانک های خصوصی طی حدوداً دو دهه فعالیت با اختصاص ۳۵ درصد مانده تسهیلات اعطایی کل نظام بانکی و ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی نقش بسیار مؤثری در بخش های مختلف اقتصاد کشور ایفا نموده اند.

بر اساس آمار بانک مرکزی ، بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی با پرداخت ۸ میلیون ۱۵۳ هزار و ۸۴۶ میلیارد ریال تسهیلات طی ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ به صاحبان کسب و کار در شش بخش اقتصادی مزبور، سهمی معادل ۴۰ درصد از کل تسهیلات شبکه بانکی کشور در این بخش را داشته اند که این موضوع بیانگر نقش مهم بانک های خصوصی در رونق اقتصاد و کسب و کارهاست. سهم بانک های دولتی در این بخش ۲۰.۷ درصد و سهم بانک های خصوصی شده نیز ۳۹.۳ درصد می باشد.

تامین سرمایه در گردش

گفتنی است تسهیلات پرداختی در قالب تأمین سرمایه در گردش به بخش‌های اقتصادی کشور طی شش ‌ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ برای کل شبکه بانکی کشور بالغ بر ۱۵ میلیون و ۷۳۶ هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال بوده است که معادل ۶/۶۲ درصد از کل تسهیلات پرداختی بوده میباشد.

حمایت از تولید کنندگان و کارآفرینان

به گزارش روابط عمومی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی ، در راستای حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان از مجموع ۷ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۴۶۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی توسط شبکه بانکی کشور در بخش صنعت و معدن که سهمی معادل ۳۵ درصد از کل تسهیلات به بخش های اقتصادی کشور را داراست، معادل ۳۲ درصد آن (مبلغ ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۳۲۴ میلیارد ریال) توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی پرداخت شده است. سهم اعطای تسهیلات در نظام بانکی برای این بخش نسبت به عملکرد دوره مشابه سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش‌یافته است.

بخش خدمات

همچنین طی ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ کل تسهیلات اعطایی در بخش خدمات، بالغ بر ۸ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۸۰۲ میلیارد ریال بوده که از این رقم مبلغ ۴ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۴۱۲ میلیارد ریال معادل ۵۱.۹ درصد، توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی تأمین شده است. بدین ترتیب عملکرد این بخش نسبت به دوره مشابه سال گذشته در کل نظام بانکی کشور بیش از ۲۷ درصد رشد داشته است. این بخش به دلیل سهم بسزایی که در ایجاد اشتغال دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مصرف کننده نهایی ( خانوار )

بررسی آمارو ارقام یاد شده در بخش های مختلف اقتصادی بیانگر این واقعیت است که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی همواره در تلاش بوده اند تا همسو باسیاست‌های کلان کشور نقش مهمی در رونق تولید، ایجاد اشتغال و افزایش رشد اقتصادی کشور ایفا نمایند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا