معدن

رونق صنعت معدن در اولویت برنامه‌های صنعت هسته‌ای قرار دارد

معاون رئیس جمهور گفت: رونق و شکوفایی معادن در صدر سیاست‌های سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد.

به گزارش پرس نیوز، محمد اسلامی در جریان سفر به آذربایجان غربی و حضور در آیین عملیات اجرایی اکتشافات تکمیلی و معدن‌کاری در مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای این استان، افزود: رونق و شکوفایی معادن در صدر سیاست‌های سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد و اقتصاد معدن همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و ایشان همواره تاکید دارند که  بهره‌برداری از معادن می‌تواند بالاتر از نفت در اقتصاد ملی نقش داشته باشد؛ بنابراین رونق صنعت معدن در اولویت برنامه‌های صنعت هسته‌ای قرار دارد.

وی با بیان اینکه یکی از قطب‌های ذخایر مواد پرتوزای مورد نیاز سازمان انرژی اتمی ایران از جمله اورانیوم، در شمال غرب کشور و در استان آذربایجان غربی قرار دارد، افزود: با مطالعات انجام گرفته طی سه سال گذشته، کار در قالب مشارکت با شرکت‌های داخلی انجام شد و با طی شدن مسیر، اکنون این پروژه در فاز اکتشاف تفصیلی قرار دارد و امروز عملیات اجرایی در مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی در محدوده “دیلک وردی” را آغاز کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین خاطرنشان کرد: امروز علاوه بر آغاز عملیات در این محدوده معدنی و شروع برداشت از آن، طرح‌ریزی به منظور احداث مجتمع صنعتی در این منطقه انجام می‌شود تا بتوانیم فرآوری اورانیوم و عناصر همراه را انجام دهیم.

اسلامی با بیان اینکه برای انجام این پروژه سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده، افزود: نکته حائز اهمیت در این اتفاق، بومی بودن این فناوری و صنعت بوده و این میزان سرمایه‌گذاری با استفاده از ظرفیت‌های داخل انجام و منجر به احداث این پروژه می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه با یاری خداوند و بدون وقفه این پروژه را در آذربایجان غربی دنبال می‌کنیم، اضافه کرد: احداث این پروژه با رونق اقتصادی برای منطقه و استان، سبب اشتغالزایی شده و علاوه بر فراهم کردن بستر دانش فنی صنعت در این منطقه، نسبت به تربیت نیروی انسانی نیز اقدام خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با بیان اینکه نکته مهم در برنامه‌ریزی سازمان انرژی اتمی ایران، توسعه اقتصاد محور در حوزه معادن بوده و در این سازمان بر روی یک زنجیره ارزش کار کرده و در نهایت از خام‌فروشی جلوگیری می‌کنیم و مواد به صورت فرآوری شده، تولید و استفاده می‌شود، افزود: هدف ما اکتشاف، استخراج و فرآوری عناصر نادر خاکی و گرانبهاست؛ زیرا برای کشور و اقتصاد ملی راهبردی بوده و در فناوری‌های نوین دارای کاربردهای فراوان می باشد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اینکه اکتشاف و استخراج مواد پرتوزا در سطح کشور جزو وظایف و محدوده کاری سازمان انرژی اتمی ایران است، یادآور شد: با توجه به هدف‌گذاری تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای، محقق شدن آن نیاز به عناصر مهم و سوخت ‌هسته‌ای دارد که از معادن باید تهیه شود.

اسلامی با تاکید بر اینکه با در اختیار داشتن این فناوری، امکان توسعه صنعت سوخت هسته‌ای برای پشتیبانی از نیروگاه‌ها فراهم می‌شود، افزود: در کنار این مساله و فرآیند، در زمینه تامین سایر عناصری که در سوخت هسته‌ای به ما کمک می‌کنند نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است.

وی در ادامه یکی از این موارد را “توریم” دانسته و اظهار کرد: برنامه‌ریزی مهمی در بهره‌برداری از “توریم” انجام شده تا بتوانیم گام تکمیلی ساخت نیروگاه‌های کوچک مقایس را پیش ببریم و در افق برنامه چشم‌انداز سازمان انرژی اتمی ایران به آن دست یابیم.

معدن۲۴:معاون رئیس جمهور در خصوص اینکه توسعه فناوری هسته‌ای در کشورها به چه میزان می‌تواند در توسعه صنایع گوناگون موثر و نقش آفرین باشد نیز گفت: مواد رادیواکتیو علاوه بر بحث انرژی و تولید برق در بخش غیرانرژی همچون حوزه پرتوها کاربرد فراوانی دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: در این فرآیند همه سرمایه گذاری‌های ما براساس دانش فنی درون‌زا بوده که در سازمان انرژی اتمی ایران به شکل تحقیقات به‌دست آمده است و هم اکنون تمام دستگاه‌های مولد پرتو برای استفاده در حوزه پرتودهی در این سازمان، طرح‌ریزی و توسط یک شبکه دانش‌بنیان ساخته است.

به گزارش پرس نیوز به نقل از استانداری آذربایجان‌غربی، اسلامی با بیان اینکه مطالعات برای ۱۲ قطب پرتودهی در کشور انجام شده که استفاده از این حوزه می‌تواند منجر به انبارمانی بیشتر محصولات کشاورزی و جلوگیری از فساد این محصولات شود، خاطرنشان کرد: این اتفاق به‌حتم در اقتصاد ملی و خانواده نقش به‌سزایی داشته و همه این‌ موارد مقدماتی است که با تلاش مضاعف در دولت سیزدهم محقق شده و مطمئن هستیم آثار اولیه آن در همین دوره ملموس خواهد شد.

منبع:ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا