اقتصادصنعت و تجارت

رونمایی طرح ساخت هواپیمای جت 72 نفره ایرانی

به گزارش پایگاه خبری پرس نیوز، منوچهر منطقی با اشاره به طرح ساخت هواپیمای داخلی افزود: رئیس جمهور چندی پیش گفت” می‌خواهیم یک هواپیمای 72 نفره طراحی کنیم. ” برای تولید این هواپیمای 72 نفره، برنامه جامعی طراحی شده که قرار است در کار مشترک با شرکت‌های دانش بنیان که همکاری‌های بین المللی دارند این طرح اجرا شود.

وی اضافه کرد: طرح ساخت این هواپیمای 72 نفره مسافربری، با مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، شرکت‌های فرودگاهی و هواپیمایی که زیر نظر وزارت راه فعالیت می‌کنند، معاونت علمی و فناوری و وزارت دفاع که زیرساخت‌های صنعتی را داراست، تعریف شده که در یکی از همایش‌ها معرفی خواهد شد.

طراحی هواپیمای جت 72 نفره ایرانی از سال 1393 آغاز شد، اما سابقه طراحی هواپیمای جت مسافربری در کشور به سال 1391 بازمی‌گردد. در دولت‌های نهم و دهم 24 طرح کلیدی و کلان در کشور مشخص شد که یازدهمین طرح، طراحی مفهومی هواپیمای جت 164 نفره بود، اما مهندسان و دانشمندان صنعت و دانشگاه به مسئولان ثابت کردند که رسیدن به یک هواپیمای جت مسافربری 72 نفره امکان‌پذیر و مورد نیاز ناوگان مسافربری کشور است.

وزن عملیاتی این هواپیمای 72 نفره ایرانی 17.3 تن، حداکثر تعداد مسافر 72 نفر یا 7 تن بار، بیشترین وزن برخاست هواپیما 28.2 تن و بیشترین وزن سوخت (ظرفیت باک‌های هواپیما) 6.33 تن و بُرد این جت با 72 مسافر هزار و 850 کیلومتر خواهد بود.

منبع:تسنیم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا