اقتصادانرژیصفحه اصلی

رکورد ۱۰ ساله ذخیره‌سازی گاز شکسته شد

معاون وزیر نفت از شکستن رکورد ۱۰ ساله ذخیره‌سازی گاز در هشت ماهه امسال خبر داد و گفت: نزدیک به سه میلیارد مترمکعب گاز ذخیره‌شده در مخازن گازی، زمستان امسال عملیاتی خواهد شد.

به گزارش پرس نیوز از شرکت ملی نفت ایران، «محسن خجسته‌مهر» در ابتدای نشست هفتگی هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران، با قدردانی از حضور رئیس‌جمهوری در مجموعه وزارت نفت و تلاش‌های وزیر نفت برای فراهم‌سازی شرایط حضور رئیس دولت افزود: حضور رئیس‌جمهوری برای دومین بار در مجموعه وزارت نفت و بازدید از مرکز پالایش و رصد شرکت ملی نفت ایران، باعث امیدواری و دلگرمی مجموعه صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران و مبین نقش محوری صنعت نفت در رشد اقتصادی کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با اشاره به تشریح موارد مطرح‌شده در بازدید هفته گذشته رئیس‌جمهوری از وزارت نفت، گفت: ذخیره‌سازی نزدیک به سه میلیارد مترمکعب گاز در مخازن گازی سراجه و شوریجه، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقدام‌های راهبردی انجام‌شده در مجموعه شرکت ملی نفت ایران، به اطلاع رئیس‌جمهوری رسانده شد که با توجه به دغدغه تأمین گاز در زمستان، اهمیت بالایی دارد.

خجسته‌مهر، دستیابی به این رکورد را نشانه‌ای از مدیریت مناسب مصرف در مقایسه با گذشته اعلام و ابراز امیدواری کرد: با تداوم روند کنونی، بخشی از مشکلات مربوط به کمبود گاز در زمستان رفع شود.

معاون وزیر نفت همچنین با اشاره به اینکه هم‌اکنون ذخیره‌سازی گاز فقط در دو میدان سراجه و شوریجه امکان‌پذیر است، گفت: در نشست نظارت ستادی وزارت نفت با حضور رئیس‌جمهوری، برنامه شرکت ملی نفت ایران برای انجام مطالعات و حفاری در چند میدان و موقعیت جدید مطرح و مقرر شد امکان‌سنجی برای انجام برنامه توسعه‌ای این میدان‌ها در حوزه ذخیره گازی در آینده‌ای نزدیک انجام شود.

افزایش تولید نفت و جهش اقتصادی کشور

خجسته‌مهر افزود: در جلسه مشترک با رئیس‌جمهوری، همچنین گزارش مبسوطی از اقدام‌ها و موفقیت‌های شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم مطرح و بر این نکته تأکید شد که تحقق همه برنامه‌های افزایش تولید نفت و گاز، در مسیر افزایش درآمدزایی کشور و رشد اقتصادی بوده است.

وی ادامه‌داد: بر اساس آمار بانک مرکزی، همچنین مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سه ماهه نخست امسال ۱۹.۵ درصد است که نسبت به دوره‌های گذشته بالاترین رشد را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه از ابتدای دولت سیزدهم نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به تولید نفت کشور اضافه شده است، یادآور شد: این حجم از افزایش تولید، مبین رشد ۶۰ درصدی تولید نفت در این دولت است.

خجسته‌مهر افزود: بخشی از این افزایش تولید، از میدان‌های مشترک انجام شده و در مجموع اقدام‌های مطلوبی برای توسعه این میدان‌ها انجام شده است که از جمله آنها می‌توان به تولیدی کردن ۶۰ حلقه چاه جدید در میدان آزادگان جنوبی و افزایش ۷۰ درصدی ناوگان حفاری در میدان‌های مشترک اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه اولویت توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران در حوزه توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی است، گفت: تشریح عملکرد شرکت ملی نفت ایران در حوزه صادرات و وصول مطالبات که به افزایش درآمد کشور انجامیده است، از دیگر مواردی است که به استحضار رئیس‌جمهوری رسید.

تاکید رئیس‌جمهوری بر رفع موانع و کوتاه‌کردن زمان فعالیت‌های توسعه‌ای و تولیدی

معاون وزیر نفت در ادامه به تأکید رئیس‌جمهوری دولت سیزدهم درباره لزوم رفع موانع از طریق مجاری قانونی اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهوری تأکید داشت که در مسیر چابک‌سازی فعالیت‌های انجام‌شده در شرکت ملی نفت ایران، حداکثر تلاش ممکن برای رفع موانع موجود، از جمله موارد مربوط به تسهیل سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت و گاز انجام شود.

خجسته‌مهر ادامه‌داد: یکی دیگر از موارد مورد تأکید رئیس‌جمهوری، کوتاه‌ کردن زمان امضای قراردادهای توسعه‌ای این شرکت بود که با توجه به بحث سرمایه‌بر و زمان‌بر بودن طرح‌های توسعه‌ای و درآمدزایی بالای آنها، اهمیت بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهوری تأکید ویژه‌ای نیز بر لزوم انجام فعالیت‌ها در چارچوب صیانت از محیط‌زیست داشت، گفت: جمع‌آوری گازهای مشعل پالایشگاه‌های گازی و پتروشیمی‌ها به همراه گازهای همراه نفت، از جمله موارد مورد تاکید رئیس‌جمهوری بوده است و ایشان با وجود قدردانی از تلاش‌ها در این خصوص اذعان داشت که لازم است این موارد در اولویت فعالیت‌های وزارت نفت قرار گیرد.

رصد لحظه‌ای فعالیت‌های بالادستی نفت و گاز

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به بازدید رئیس‌جمهوری از مرکز رصد و پایش این شرکت، گفت: هدف از این بازدید، تشریح اقدام‌های انجام‌شده درباره نظارت لحظه‌ای بر همه فعالیت‌های زنجیره بالادستی صنعت نفت بوده است که به‌منظور احراز شفافیت از عملکرد بخش‌های مختلف شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.

خجسته‌مهر اضافه‌کرد: این نظارت برخط، شامل همه فعالیت‌های مربوط به اکتشاف، توسعه، تولید، انتقال، توزیع و صادرات نفت و گاز است.

وی تاکید کرد: در این نشست، همه زحمات کارکنان شرکت ملی نفت ایران در همه شرکت‌های فرعی و مدیریت‌های ستادی، به استحضار رئیس‌جمهوری رسید و وعده دادیم تا رسیدن به افق مطلوب، از هیچ کوششی دریغ نکنیم و به فعالیت جهادی در صنعت نفت ادامه خواهیم داد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا