گوناگون

ساخت پیست اسکی ماورایی در دل کویر؛ جاذبه‌ گردشگری عربستان

درحالی‌که برخی از پیست‌های اسکی جهان از جمله در منطقه آلپ با کمبود برف روبه‌رو شده‌اند، عربستان سعودی قصد دارد ورزش اسکی را به یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری خود اضافه کند.

پرس نیوز، هیچ چیز نمی تواند فراتر از تصویری که اکثر مردم از عربستان سعودی دارند به اندازه یک سرزمین زمستانی، عجیب باشد. و با این حال این کشور دقیقاً همان برنامه را در کوه‌های نئوم، یعنی “شهر آینده” خود اجرایی می‌کند.

این پروژه شهری جدید در منطقه شمال غرب کشور عربستان سعودی در استان تبوک در حال ساخت است. این مکان میزبان یک پیست اسکی ماورایی به نام «Trojena» خواهد بود که ترکیبی از معماری واقعی و مجازی، دریاچه‌ای ساخته دست بشر و مناظر مسحورکننده را به نمایش می‌گذارد.

اسکی

ایده اسکی کردن در شیب‌های نئوم عربستان سعودی مضحک به نظر می‌رسد؛ با این حال کلارک ویلیامز، که مدیریت بازاریابی و ارتباطات برای نئوم را بر عهده دارد، به یورونیوز سفر می‌گوید که این آسان‌تر از چیزی است که شما فکر می‌کنید.

ویلیامز می‌گوید: «مردم می‌گویند، یک دقیقه صبر کنید، در عربستان سعودی برف آمده است؟» حقیقت این است که ما برای ایجاد برف در نئوم فقط به -۳ درجه سانتیگراد نیاز داریم و می توانیم این کار را برای سه ماه از سال انجام دهیم.

در کوه های نزدیک به نئوم، دما به طور طبیعی در زمستان به زیر صفر درجه می رسد.

با در نظر گرفتن گردشگری پایدار، سازندگان «Trojena» ادعا می‌کنند که روی به حداقل رساندن مصرف آب و به حداکثر رساندن بازیافت آب هنگام برف‌ریزی تمرکز می‌کنند.

ویلیامز توضیح می‌دهد: «در برف‌سازی‌مان، تا حد امکان از منابع پایدار استفاده خواهیم کرد، چه انرژی خورشیدی و چه انرژی باد.»

ما همچنین از آب کارخانه نمک‌زدایی طبیعی استفاده خواهیم کرد، که یک راه حل پیشرفته است و تلاش می‌کنیم تا حد ممکن آب را از ذوب برف جمع آوری کنیم.»

شهر هوشمند

به گفته ویلیامز، این آب دوباره به سیستم بازگردانده می شود که برف را برای دامنه های استراحتگاه ایجاد می کند.

در حالی که زمستان فرصت اسکی کردن در شیب های ۳۶ کیلومتری «Trojena» را فراهم می کند، مردم می توانند از دریاچه مصنوعی لذت ببرند و انواع ورزش های آبی و همچنین دوچرخه سواری در کوهستان را در بقیه ایام سال در آنجا انجام دهند.

در تابستان، زمانی که خلیج بسیار گرم می شود، مردم محلی می توانند در «Trojena» خنک شوند، جایی که میانگین دما حدود ۱۰ درجه کمتر از سایر شهرهای عربستان است و رطوبت وجود ندارد.

نئوم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا