اقتصادکشاورزی

صادرات کشاورزی،رتبه تک رقمی ایران در صادرات ۲۰ محصول کشاورزی

ایران حدود ۱۲میلیون هکتار کشت زراعی و ۲.۵میلیون هکتار تولید باغی دارد که در صادرات کشاورزی بیش از ۲۰ محصول رتبه یک تا ۱۰ را دارا است.

به گزارش پرس نیوز، مجید عمادی، عضو هیأت مدیره انجمن واردکنندگان سم و کود ایران  گفت: صادرات محصولات کشاورزی تنها مسیر توسعه و رشد اقتصاد ایران است. با وجود محدودیت‌ها در مقایسه با سایر کشورها، ایران یکی از کشورهای برتر در تولید محصولات کشاورزی است.

وی با اشاره به خشکسالی‌های چند سال اخیر کشور افزود: متوسط بارش در ایران بر اساس گزارش‌های بین‌المللی بین ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلی متر در سال بوده در حالی که این عدد در جهان بین ۸۰۰ تا ۸۶۰ میلی متر است.

وی ادامه داد: ایران حدود ۱۲ میلیون هکتار کشت زراعی و ۲.۵ میلیون هکتار تولید باغی دارد که در صادرات کشاورزی بیش از ۲۰ محصول دارای رتبه یک تا ۱۰ بوده و در مجموع در ۶۸ محصول دارای رتبه است.

عضو هیأت مدیره انجمن واردکنندگان سم و کود ایران با اشاره به ضرورت افزایش راندمان در کشت، عنوان کرد: با وجود کمبود آب و مشکلات انتقال آن باز هم جز کشورهای دارای رتبه در حوزه کشاورزی هستیم به عنوان مثال در تولید پسته رتبه دوم را داریم و با تولید حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون تن بعد از آمریکا با حدود ۵۰۰ میلیون تن قرار داریم. البته این رتبه از سوی کشورهایی مانند ترکیه و ازبکستان در حال تهدید است.

عمادی با بیان اینکه کشاورزی یکی از بنیادی‌ترین بخش اقتصادی هر کشوری است، تصریح کرد: می‌توانیم با اصلاح کود، سموم و بذر راندمان کشت را در هر هکتار افزایش دهیم و این خود باعث افزایش تولید و کیفیت شده و بستر بیشتری را برای صادرات و ارزآوری محقق میکند.

بیشترین محصولات کشاورزی صادراتی  و ارز آور ایران کدامند؟

محصولات کشاورزی صادراتی و ارزآور ایران که بیشترین صادرات را دارد، شامل محصولات جالیزی( هندوانه،طالبی،خربزه،کدوحلوایی،گرمک،دستنبو،خیار)، گوجه فرنگی تازه، پیاز و موسیر، مرکبات، سیب، خرما، پسته تازه، خشکبار، زعفران، انگور و کشمش، رب گوجه فرنگی، چای و غیره می باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا