گردشگریهوایی

عدم صدور مجوز ساخت فرودگاه جدید چابهار از سوی سازمان هواپیمایی کشوری

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از هدفگذاری برای ترانزیت ۲ میلیارد دلاری کالا خبر داد و گفت: در زمان حاضر درآمد ترانزیت کالا حدود یک میلیون دلار است.

به گزارش پرس نیوز، امیر مقدم در نشست خبری در خصوص این‌که آیا موافق تبدیل شورای توسعه سواحل مکران به سازمان هستید، اظهار کرد: امروز از چند درصد اختیارات قانونی مناطق آزاد استفاده می‌کنیم، خیلی کم. باید بتوانیم وفاق در سطح مدیریتی ایجاد کنیم. سواحل را یکپارچه ببینیم و به صورت موضعی آنرا مدیریت کنیم.

وی افزود: ایجاد مدیریت یکپارچه در حوزه اقتصاد لازم است این‌که شکل آن سازمان مکران می‌شود یا استاندار اختیارات کاملی داشته باشد درباره آن تصمیم گیری می‌شود.

وی در خصوص چرایی عدم صدور مجوز ساخت فرودگاه جدید چابهار از سوی سازمان هواپیمایی کشوری، یادآور شد:  در ادوار گذشته دو گزینه برای فرودگاه چابهار مطرح شد؛ یکی فرودگاه فعلی کنارک  است که خارج از محدوده منطقه آزاد است و برای اعمال مدیریت و هرگونه هزینه را مجاز نیستیم.

وی ادامه داد: گزینه دوم هم که از سه سال قبل مطرح شد، ساخت فرودگاه جدید در چابهار بود. بخشی از عملیات تسطیح و اجرایی این فرودگاه انجام شد، اما بنا به مسائل ملی ساخت این فرودگاه باید مورد مداقه در رابطه با منفعت ملی کشور قرار می‌گرفت. خوشبختانه طی یکسال اخیر در این رابطه یک وفاق در سطح ملی ایجاد شد که آنرا مدیون سردار دهقان هستیم.

وی بیان کرد: امروز تقریبا جانمایی فرودگاه جدید اعلام و امضاهای لازم اخذ و تصمیم کلان ملی در این رابطه اتخاذ شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در پاسخ به این پرسش که آیا فرودگاه در همان منطقه قبل ساخته می‌شود یا خیر، گفت: خیر، همان منطقه نیست مقداری تغییر خواهد شد. ساخت فرودگاه جدید شفاها ابلاغ شده و قرار بود از اول آبان‌ماه به عملیات اجرایی ورود کنیم. مجوز ساخت فرودگاه جدید چابهار صادر شده و منتظر شیوه‌نامه‌ها هستیم.

وی با بیان این‌که در منطقه آزاد چابهار رویکردها با بر اساس سیاست‌ها تنظیم می‌شود، اظهار کرد: 2 رویکرد اصلی را مطابق سیاست‌های شورای عالی مناطق آزاد در دستور کار داریم؛  یکی جهانی شدن تا بتوانیم زیرساخت‌های موردنیاز اقتصاد بین‌المللی را تامین کنیم. ایجاد مناطق آزاد مشترک نیز یکی از بعدهای دیگر این مسئله است. مردمی‌شدن مناطق آزاد نیز یکی از سیاست‌هاست.

وی با اشاره به این‌که 120 بسته سرمایه‌‌گذاری به ارزش 58 هزار میلیارد تومان در منطقه آزاد چابهار تهیه شده است، اضافه کرد: در بحث سرمایه‌گذاری خارجی باید تلاش می‌کردیم بسته‌ها را بفروشیم که یکی از راهکارهای آن حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی (چین و ارمنستان) بوده است.

وی با بیان این‌که 37 هزار میلیارد تومان تفاهمنامه در بخش ریالی بین سازمان و ذی‌نفعان امضا کنیم، گفت: باید گزارش دهیم تا پایان سال که این تفاهمنامه‌ها چه میزانی به عقد قرارداد منجر شده است.

وی با بیان این‌که 71 درصد  رشد درخواست سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار داشته‌ایم، افزود: همچنین حدود 30 درصد در مجوزهای صادر شده رشد داشته ایم. خروجی این رویکرد رشد صادرات تولیدات منطقه از 9.6 میلیون دلار به 13.5 میلیون دلار بوده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به رشد 158 درصدی ورود کالای کانتینری به بندر چابهار،‌ یادآور شد: قبلا کانتینر می آمد اما کشتی نمی‌آمد. یکی از برنامه‌ها برقراری خط کشتیرانی منظم از بنادر مبدا چین و هند بود که از آبان‌ماه سال گذشته با کمک سازمان بنادر و دریانوردی این برنامه عملیاتی و منجر به کاهش زمان و هزینه شده است. امروز صاحب کالا به ازای هر کانتینر 400 دلار خوشحال‌تر است.

مقدم با بیان این‌که هدف‌گذاری 2 میلیارد دلاری برای ترانزیت داریم که الان در حد یک میلیون دلار هم نیست، اظهار کرد:‌ در حال تامین 1000 کشنده برای توسعه ترانزیت هستیم، ضمن این‌که طی چند روز آینده مصوبه واردات خودرو از منطقه آزاد چابهار اجرایی می شود.

وی با اشاره به این‌که 2700 میلیارد تومان قرارداد امضا شده در سال 99 داریم که به ارزش روز در زمان حاضر حدود 8 هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: نسبت به مهرماه سال گذشته 17 پروژه عمرانی و زیرساختی منطقه آزاد چابهار فعال است که طی یکسال منتهی به مهرماه امسال حدود 775 میلیارد تومان به این پروژ‌ها تزریق شده است. از این رقم تا الان توانسته‌ایم 7 پروژه را وارد فاز بهره‌برداری برسانیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا