فن آوری

فعالیت «استارلینک» ملزم به رعایت قوانین سرزمینی جمهوری اسلامی ایران است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تنها راه حل اساسی سرعت اینترنت در کشور نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی کشور است.

به گزارش پرس نیوز و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوالی درباره فعالیت اپراتورهای اینترنت ماهواره‌ای در کشور، اظهار کرد: ما در گذشته نیز چندین بار اعلام کردیم که از فعالیت هر اپراتور و پلتفرمی که قواعد سرزمینی ما را بپذیرد، استقبال می‌کنیم و این مسئله شامل شرکت اسپِیس‌ایکس هم که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را ارائه می‌کند نیز می‌شود.

وی با اشاره به مصوبه اخیر هیئت مقررات رادیویی جهانی درباره فعالیت اپراتورهای اینترنت ماهواره‌ای افزود: بعد از برگزاری چهار جلسه در فواصل مختلف در نود و چهارمین هیات مقررات رادیویی مصوب کرد که شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت ماهواره‌ای مکلف به رعایت قواعد سرزمینی ایران هستند و بر همین اساس اگر این شرکت می‌خواهد در ایران سرویس ارائه کند باید با سازمان تنظیم مقررات ایران مذاکره کند.

زارع پور همچنین تنها راه حل اساسی افزایش سرعت اینترنت در کشور را نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی کشور دانست و تصریح کرد: بر همین اساس پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها را شروع کردیم که هم اکنون در بیش از ۲۰۰ شهر عملیات اجرایی آن شروع شده و در حدود ۹۰ شهر نیز کار به پایان رسیده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در چند استان تمام شهرها تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته که به زودی اعلام می‌شود، اظهار کرد: در شهرهایی که تحت پوشش قرار گرفته‌اند مردم درحالی به سرعت‌های یک‌هزار مگابیتی دسترسی پیدا کرده‌اند که هم اکنون میانگین سرعت اینترنت ثابت در کشور ۱۲ مگابیت بر ثانیه است و بدین ترتیب سرعت دسترسی آنها حدود ۸۰ برابر بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح فیبرنوری منازل و کسب و کارها برای ارتقای کیفیت ارتباطات همراه را نیز کاربردی دانست و افزود: دکل‌های ارتباطی نسل چهارم برای ارتقای سرعت باید از طریق فیبرنوری به یکدیگر متصل شوند درحالی که هم اکنون ارتباط بسیاری از آنها به صورت بی سیم است که با اجرای طرح فیبرنوری منازل و کسب و کارها این ارتباط می‌تواند از طریق فیبرنوری صورت بگیرد.

زارع پور با اشاره به سند ۱۰ ساله صنعت فضایی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های سازمان فضایی در قالب سند ۱۰ ساله صنعت فضایی کشور، راه اندازی منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی است که یک ماهواره مخابراتی به شمار می‌رود که فاز اول آن ظرف دو سال آینده راه اندازی می‌شود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه قراردادهای ساخت این منظومه ماهواره‌ای با شرکت‌های دانش بنیان داخلی امضا شده است، گفت: این برای نخستین بار است که از بخش خصوصی در این حوزه‌ها بهره گیری می‌شود و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال آینده مجموعه اول آماده و پرتاب آن آغاز می‌شود.

وی یکی از کاربردهای منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی را برقراری ارتباط برای کاربرد اینترنت اشیاء در صنایعی چون کشاورزی و صنعت و معدن دانست و افزود: یکی از روش‌ها برای برقراری ارتباطات مخصوصاً جاهایی که اینترنت ندارد و زیرساخت ارتباطی برای کاربردهای حوزه اینترنت اشیا فراهم نیست استفاده از این منظومه ماهواره ایست و امیدواریم تا پایان دولت فاز اول را اجرا کنیم.

زارع‌پور در مورد سفر هفته گذشته به کشور عمان توضیح داد: کشور عمان کشور همسایه، دوست و برادر است و در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات جزو کشورهای پیشرو محسوب می‌شود و از طرفی ما نیز ظرفیت‌های خوبی برای همکاری داریم که بر همین اساس سند همکاری در ۱۳ و ۱۴ محور میان دو کشور به امضا رسید که از ترانزیت داده تا همکاری‌های پستی را شامل می‌شد.

وزیر ارتباطات در مورد آخرین وضعیت الکترونیکی سازی خدمات دستگاه‌های اجرایی خاطرنشان کرد: در قانون بودجه امسال تکالیف سختی درباره پنجره ملی خدمات دولت هوشمند و ارائه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی قرار دارد و تا آخر آبان همه دستگاه‌ها باید همه خدمات خود را از طریق این پنجره ارایه کنند و تا پایان آذر نیز تمام استعلامات باید برخط شود و تا آخر سال ۲۰ درصد خدمات نیز باید هوشمند شود.

وی افزود: بر همین اساس کمیته نظارتی با حضور وزارت ارتباطات، رئیس سازمان اداری و استخدامی و رییس سازمان برنامه و بودجه هر هفته تشکیل می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا