اقتصادانرژی

مسدود شدن حساب برخی از مجتمع های پتروشیمی

دبیرکل انجمن کارفرمایی پتروشیمی از انسداد حساب برخی از مجتمع های پتروشیمی توسط سازمان امور مالیاتی خبر داد و گفت: بدهی مجتمع دماوند به شرکت گاز پرداخت شد.

به گزارش پرس نیوز، احمد مهدوی‌ابهری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با اشاره به اینکه پتروشیمی‌ها در نیمه نخست سال توانستند ۶ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار صادرات داشته باشند گفت: از این میزان ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به سامانه نیما ارز پرداخت کرده‌اند که البته این رقم در ۷ ماهه سال جاری به ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های پتروشیمی مبلغ بدهی خود را به شرکت ملی گاز پرداخت کرده‌اند یا خیر و موضوع مسدود شدن حساب پتروشیمی‌ها چیست، گفت: علت مسدود شدن حساب پتروشیمی‌ها بدهی آنها به شرکت ملی گاز بود. من فکر می‌کنم دولت برای پرداخت مطالباتش به گندم کاران با مشکل مواجه شده بود به همین دلیل به شرکت‌های پتروشیمی فشار می‌آورد و این در حالی است که مجموعه پتروشیمی از دولت در بخش‌های دیگر طلب دارد.

وی ادامه داد: دولت اصلاً به بدهی‌اش به شرکت‌های پتروشیمی نگاه نکرد و فقط دنبال گرفتن طلبش از شرکت‌های پتروشیمی بود به همین دلیل حساب‌های برخی از شرکت‌های پتروشیمی را مسدود کرد. که البته این مشکل برطرف شده است.

وی تاکید کرد: به عنوان مثال مجتمع دماوند گاز را دریافت می‌کرد و در اختیار سایر پتروشیمی‌ها قرار می‌داد اما این مجتمع به عنوان بدهکار اصلی شناخته شد که خوشبختانه اکنون مشکل دماوند حل شده است.

مهدوی ابهری در پاسخ به سوال تفاوت ایجاد شده در نرخ گاز که منجر به بروز مشکلاتی برای پتروشیمی‌ها شده است گفت: از نظر پتروشیمی‌ها محاسبه نرخ خوراک با قیمت ۷ هزار تومان محل ایراد است و قطعاً این موضوع را در دیوان عدالت پیگیری می‌کنیم، زیرا معتقدیم این مصوبه دارای ایرادات اساسی است.

دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی خاطر نشان کرد: صنعت پتروشیمی ایران باید به سمت ایجاد ارزش افزوده حرکت کند و اصلاً کاری به نرخ خوراک گاز نداشته باشد.

وی ادامه داد: به سمت زنجیره‌ای حرکت خواهیم کرد که هم توجیه اقتصادی داشته باشد و هم از تکنولوژی و گواهینامه‌های آن بهره مند باشیم که اکنون پتروشیمی‌ها به این سمت در حال حرکت هستند به عنوان مثال پتروشیمی زاگرس کار ایجاد زنجیره را شروع کرده است.

منبع:مهر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا