اقتصادصنعت و تجارت

مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی به قاره سیاه، غنا می‌باشد

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به غنا به‌عنوان مقصد نخست صادرات کشور به آفریقا، گفت که در هفت ماهه ابتدایی امسال ۴۳۴ میلیون دلار کالا به ۳۸ کشور آفریقایی صادر و بیش از ۴۷ میلیون دلار کالا نیز از ۱۹ کشور قاره سیاه وارد کشور شد.

به گزارش پرس نیوز، «سید روح‌اله لطیفی» درباره کارنامه تجارت ایران با آفریقا اظهار داشت: صادرات کشور از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه به قاره آفریقا یک میلیون و ۲۰۵ هزار تن کالا به ارزش ۴۳۴ میلیون دلار بود که این میزان نسبت به مدت مشابه ۳۳ درصد در وزن و ۵۳ درصد در ارزش کاهش داشته است.

وی افزود: واردات از آفریقا هم در هفت ماهه امسال ۳۸ هزار و ۱۲۲ تن کالا به ارزش ۴۷ میلیون و ۴۳۴ هزار دلار بوده که در هم‌سنجی با پارسال، با کاهش ۴۲ درصدی در وزن و ۲۱ درصدی در ارزش همراه شد.

لطیفی درباره مقاصد صادراتی کالاهای ایران به قاره سیاه، گفت: غنا با خرید ۱۱۶.۳ میلیون دلار، مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی در این مدت بود و پس از آن آفریقای جنوبی با خرید ۸۹.۵ میلیون دلار، تانزانیا با ۶۱.۴ میلیون دلار، نیجریه با ۴۶.۵ میلیون دلار، موزامبیک با ۴۰ میلیون دلار، کنیا ۲۸.۳ میلیون دلار، سومالی با ۱۶.۵ میلیون دلار، سودان ۷.۱ میلیون دلار، لیبی با ۵.۵ میلیون دلار، جیبوتی ۵.۱ میلیون دلار، الجزایر با ۴.۹ میلیون دلار، کنگو با ۳.۴ میلیون دلار و ساحل عاج ۳.۴ میلیون دلار، به ترتیب خریداران بالای یک میلیون دلار کالاهای ایرانی بودند.

وی افزود: در هفت ماهه امسال، مراکش، سنگال، اوگاندا، تونس، مولداوی، اتیوپی، بورکینافاسو، مصر، موریتانی، کامرون، موریس، مالی، نیجر، گابن، برونئی، سیشل، گینه، زامبیا، بنین، آنگولا، گواتمالا، ماداگاسکار، زیمباوه، گویان و رواندا خریداران کالاهای ایرانی در قاره آفریقا با خرید کمتر از یک میلیون دلار بودند.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت درباره مبدا واردات کالاهای آفریقایی به ایران نیز توضیح داد: در هفت ماهه ابتدایی امسال، آفریقای جنوبی با فروش ۱۱.۵ میلیون دلار، زامبیا با ۶.۴ میلیون دلار، غنا ۵.۹ میلیون دلار، تانزانیا ۵.۴ میلیون دلار، سیشل ۵.۳ میلیون دلار، کنیا ۵.۲ میلیون دلار، اوگاندا ۲.۹ میلیون دلار، کنگو ۱.۷ میلیون دلار، اتیوپی یک میلیون دلار، همچنین سوازیلند، مصر، موریس، مراکش، سیرالئون، نیجریه ، رواندا، جیبوتی، ماداگاسکار و الجزایر به ترتیب کشورهای فروشنده کالا به ایران بودند.

وی افزود: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه ۳۸ کشور آفریقایی خریدار مستقیم کالا از ایران و ۱۹ کشور آفریقایی هم فروشنده مستقیم کالا به ایران بودند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا