فن آوری

نوآوری جهانی فناوران ایرانی با تولید «پودر زخم عمیق»

فناوران یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دو محصول نانویی با عنوان پودر زخم عمیق و پانسمان ورقه ای شدند که در حال حاضر آماده صادرات به ۷ کشور است.

به گزارش پرس نیوز، بهروز رئوفی مدیر عامل شرکت نانو فناوران نارین طب، با اشاره به تولید دو محصول پانسمان ورقه ای نانواکس و پودر زخم عمیق نانواکسپو در این شرکت دانش بنیان گفت: ورقه‌های نانواکس در ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانت و پودر در بسته‌های ۲ گرمی عرضه می‌شود. مجموعه نانونارین طب دارای مستندات ISO۱۳۴۸۵ و GMP بوده و محصول نانواکس دارای گواهی CE اروپا نیز است.

وی افزود: علاوه بر این گواهینامه‌ها، هر دو محصولات گواهی تولید IMED از اداره تجهیزات پزشکی ایران را نیز دارا هستند. این مجموعه به طور مستقیم برای ۳۰ تا ۳۵ شغل ایجاد کرده است.

مدیر عامل این شرکت نانویی کاربرد محصولات پانسمان نوین ورقه ای نانواکس را برای زخم‌های حاد شامل سوختگی‌های درجه ۱ و ۲، زخم ناشی از تروما، پیوندهای پوستی و زخم ناحیه اهدای عضو، و زخم‌های جراحی؛ زخم‌های مزمن شامل زخم پای دیابتی، زخم‌های فشاری (مانند زخم بستر)، و در نهایت زخم‌های با ترشح کم تا متوسط عفونی و غیرعفونی جزو مواد مصرف عنوان کرد.

رئوفی همچنین با اشاره به موارد مصرف پانسمان پودر زخم عمیق نانواکسپو برای زخم‌های حاد شامل زخم تروما، جراحی، سوختگی درجه ۱ و ۲، زخم‌های ناحیه اهدای عضو و پیوند پوستی، گفت: پانسمان زخم‌های مزمن شامل: زخم پای دیابتی و زخم‌های فشاری (مانند زخم بستر)، و در نهایت زخم‌های با ترشح متوسط تا زیاد عفونی و غیرعفونی از دیگر کاربردهای این محصول هستند.

وی ضمن بیان این مطلب که هر دو پانسمان نوین نانواکس و نانواکسپو براساس نانوتکنولوژی و با ماده اولیه کیتوزان ساخته شده اند که منبع شیمیایی نداشته و از گیاه بدست می آیند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل این محصولات حساسیت پوستی ایجاد نمی‌کنند. از جمله خواص اصلی این ماده می‌توان به جذب ترشحات و خاصیت آنتی باکتریال و آنتی بیوفیلم اشاره کرد. این محصولات مشابه ایرانی و خارجی نداشته و در مقایسه با محصولات دارای CE اتحادیه اروپا حدود ۲ هفته طول درمان را کاهش می‌دهند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان وجه تمایز محصول پانسمان نانواکس با محصولات داخلی و خارجی را انعطاف پذیری بالا و در نتیجه قابلیت استفاده در مفاصل، بدون نگرانی از جداشدن پانسمان، شفافیت و ایجاد امکان بررسی بستر زخم بدون نیاز به تعویض و در نتیجه کاهش هزینه‌ها، زیست سازگاری و زیست تخریب پذیری و در نتیجه کاهش آسیب به بافت بستر زخم و عدم ایجاد حساسیت‌های پوستی و خواص آنتی باکتریال عنوان کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: پانسمان نانواکس با وجود اینکه نوین است اما نحوه استفاده آسانی دارد و به راحتی در منزل و یا کلینیک قابل استفاده بوده، به خوبی به بستر زخم می چسبد و به آسانی و بدون آسیب از زخم جدا می‌شود.

رئوفی در ادامه درباره وجه تمایز محصول نانواکسپو در مقایسه با سایر محصولات پودری گفت: پیش از این در بازار ایران محصولات پودری وارداتی با قیمت بالا و مشکلات بسیار مانند کمبودهای کشوری مواجه بود که بهبود زخم را دچار چالش می‌کرد. همینطور انواع پانسمان‌های پودری خارجی زیست تخریب پذیر نبوده، نیاز به برداشته شدن و شسته شدن از بستر زخم داشتند، و میزان پودر در هر بسته بندی بین ۰.۷ تا ۱ گرم بود که در مقایسه با نانواکسپو (۲ گرمی) مقرون به صرفه نبود؛ ضمن اینکه باید لایه‌ای از پودر با قطر حدود ۳ میلی متر روی زخم قرار می‌گرفت که هزینه را در نهایت برای کاربران بسیار افزایش می‌داد.

وی افزود: پودر نانواکسپو با این فرمولاسیون خاص مشابهی در داخل و یا خارج کشور نداشته، مقرون به صرفه بوده و علاوه بر جذب ترشحات، خاصیت ترمیم کنندگی، عدم ایجاد اسکار، کاهش طول درمان تا ۱ ماه و خواص آنتی باکتریال و آنتی بایوفیلم را یکجا در خود دارد؛ که تا کنون همه این ویژگی‌ها یکجا در هیچ محصولی گنجانده نشده بوده است.

این فعال فناور تصریح کرد: ضمن اینکه این محصول با توجه به اینکه تولید داخل است، همواره در دسترس بوده و با توجه به حجم ۲ گرمی آن، قابلیت نگهداری برای دفعات بعدی استفاده نیز داشته و ازین رو مقرون به صرفه است. محصول نانواکسپو ظرف ۳ تا ۷ روز در بستر زخم تجزیه می‌شود و نگرانی درمانگر درمورد برداشتن تمام اجزای باقی مانده پانسمان را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به فرمولاسیون این محصول، نانواکسپو به راحتی در زخم‌های حفره‌ای و عمیق قابلیت استفاده دارد، گفت: از آنجایی که این زخم‌ها معمولاً ترشحات فراوان داشته و استخوان و یا تاندون در آنها مشخص است، استفاده از نانواکسپو انتخاب معقولی خواهد بود؛ زیرا سایر محصولات (برای مثال پودرهای دارای آلژینات و یا نقره) قابلیت استفاده برروی استخوان و تاندون را نخواهند داشت.

رئوفی در خصوص برنامه صادرات این محصول نیز توضیح داد و گفت: در حال حاضر در ۷ کشور ترکیه، اسپانیا، امارات، یونان، رومانی، لبنان و بحرین محصول ریجستر شده و آماده صادرات است و این فرآیند ریجستر کردن محصول در هند، پاکستان و فیلیپین در حال انجام است.

منبع:مهر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا