فن آوری

پوشش فیبر نوری هشت‌میلیون خانوار تا پایان سال

وزیر ارتباطات با بیان این‌که پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها بزرگترین پروژه تاریخ ارتباطات کشور محسوب می‌شود، گفت: تا پایان سال ۸میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار می‌گیرند.

به گزارش پرس نیوز، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در برنامه صف اول سیما با اشاره به درنظرگرفتن بخشی در برنامه هفتم توسعه کشور با عنوان دولت هوشمند، گفت: دولت هوشمند یعنی یک خدمت را بدون نیاز به مراجعه و ارایه مدرک در لحظه و بدون مداخله انسانی دریافت کنیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در سال گذشته، افزود: بعد از اتصال دستگاه‌ها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، همه آنها باید تا آبان امسال همه خدمات خود را در این پنجره ارایه می‌کردند و تا آخر آذر ماه نیز باید کلیه استعلامات این خدمات به‌صورت خودکار انجام شود و همچنین تا پایان امسال نیز باید 20 درصد خدمات به‌صورت هوشمند ارایه شود.

زارع‌پور با بیان اینکه “تا الآن چیزی حدود 65 تا 70 درصد خدمات دستگاه‌ها در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در دسترس قرار گرفته است”، تصریح کرد: برای همین منظور کمیته نظارتی با حضور دستگاه‌های متولی شامل وزارت ارتباطات، سازمان امور استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و شورای اجرایی فناوری اطلاعات تشکیل شده است و جداگانه خدمات هر دستگاه از نوع تا کیفیت آنها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد چرا که دولت عزم خود را جزم کرده است مطابق برنامه همه خدمات در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به مردم ارایه شود و رییس‌جمهوری نیز فرموده‌اند که “حتی اگر یک درصد از خدمات ارایه نشود، کار ناقص است”.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه “تا الآن بیش از 30 میلیون نفر بالای 18 سال، حداقل یک بار در 18 ماه گذشته از خدمات پنجره ملی خدمات دولت هوشمند استفاده کرده‌اند”، گفت: هم‌اکنون برای بیش از 3 هزار خدماتی که ارایه شده است، به‌طور متوسط ماهانه بیش از 60 میلیون مراجعه صورت گرفته است و در زمان‌هایی همچون ایام ثبت‌نام مدارس، روزانه بیش از 20 میلیون مراجعه صورت می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه مرحله بعدی، هوشمندسازی خدمات است، افزود: هم‌اکنون نیز بعضی از خدمات به‌صورت هوشمند ارایه شده است که برای مثال می‌توان اشاره کرد به امکانی که فراهم شد تا مبلغی برای متولدان امسال واریز شود که در حدود 16 مرحله تعریف شده بود که همه مراحل آن به‌صورت هوشمند انجام می‌شد و فقط والدین بانک و شماره حساب را مشخص می‌کردند.

زارع‌پور با قدردانی از مجلس شورای اسلامی بابت همراهی در تعیین تکلیف برای دستگاه‌ها برای هوشمندسازی خدمات، اظهار کرد: بر اساس تکلیف قانونی مشخص‌شده تا پایان برنامه هفتم توسعه دیگر هیچ خدمت غیرهوشمندی نداریم.

وزیر ارتباطات با یادآوری اینکه “بخشی از مشکل آلودگی هوای این روزها به‌خاطر مراجعه حضوری مردم برای دریافت خدمات است”، گفت: باید حال مردم را با کارهای ساده خوب کرد و به‌شکل جدی آن را دنبال کنیم.

وی درباره پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها توضیح داد: این پروژه بزرگترین پروژه تاریخ ارتباطات کشور محسوب می‌شود چراکه با ارایه سرعت‌های هزارمگابیتی، دسترسی کاربران 80 تا 90 برابر افزوده می‌شود تا برای دهه‌های آینده، زیرساخت ارتباطی کشور فراهم شود.

زارع‌پور با بیان اینکه حتی برای توسعه نسل پنجم ارتباطات همراه نیز احداث زیرساخت فیبر نوری الزامی‌است، تصریح کرد: حتماً باید شبکه انتقال در نسل پنجم فیبر نوری باشد و بدون فیبر نوری ارایه 5G نیز امکان‌پذیر نیست و ازهمین‌رو پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، زیرساخت توسعه ارتباطات همراه به‌شمار می‌رود.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه “تا الآن عملیات اجرایی این پروژه تقریباً در 200 شهر شروع شده است و حدود 4.5 میلیون خانوار تحت پوشش قرار گرفته‌اند”، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی شده تا قبل از زمستان در بیشتر شهرها حفاری‌ها انجام شود بعداً فیبرگذاری صورت گیرد بنابراین تا پایان سال، 8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به سختی‌ها و مشکلات انجام چنین پروژه بزرگی که در بیش از 1400 شهر کشور قرار است انجام شود، خاطرنشان کرد: کار سختی است و مدیریت شهری باید پای کار بیاید و تشکر می‌کنم از استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و نیروی انتظامی که پای کار آمده‌اند تا یک بار برای همیشه مشکل سرعت اینترنت و کندی‌ها را رفع کنیم.

زارع‌پور با ابراز اینکه “در کشورهای با گستره جغرافیایی مثل ایران، اجرای چنین پروژه‌ای 10 سال طول کشیده است”، گفت: ما می‌خواهیم در کاری جهادی، پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها را سه‌ساله انجام دهیم و تلاش می‌کنیم تا پایان دولت دسترسی به سرعت‌های چندصدمگابیتی را در همه شهرها فراهم کنیم.

وزیر ارتباطات، 60 درصد تجهیزات این پروژه را داخلی عنوان کرد و ادامه داد: پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها را جزو اولویت‌های بومی‌سازی گذاشتیم و هم‌اکنون چند هزار نفر برای این پروژه در سراسر کشور مشغول به کار شده‌اند.

منبع:تسنیم

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا