اقتصادصفحه اصلیمناطق آزاد

یک‌سوم صادرات غیرنفتی کشور از مناطق آزاد انجام می‌شود

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه هم‌اکنون یک‌سوم صادرات غیرنفتی کشور یعنی ۱۸ میلیارد یورو در سال از مناطق آزاد صورت می‌گیرد، گفت: همچنین بیش از ۸۰ درصد میزان ترانزیت عبوری کشورمان از طریق مناطق آزاد انجام می‌شود.

به گزارش پرس نیوز از بندرانزلی، حجت الله عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شواریعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عصر امروز در مراسم معارفه رییس هیأت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی در سالن اجتماعات منطقه آزادانزلی، وجود مواد اولیه و منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه مالی، بازار مصرف، فناوری را پنج شاخصی است که در ایران اسلامی وجود دارد و اظهار کرد: فرهنگ تولید ششمین عاملی که نداریم، ظرفیتی که در مولا علی وجود داشته و قابل عاریه گرفتن و فرهنگ‌سازی در بطن نظام اقتصادی کشور است.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی عنصر تولید، رکن اساسی و رکن رکین نظریه اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید ملی است، افزود: با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، نظام اقتصادی کشور مبتنی بر اقتصاد مقاومتی شد و در مجموعه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای مناطق آزاد جایگاه و شرح وظایف و عمل این مناطق تعریف شده است.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را ۹۷ عدد بیان کرد که از این تعداد ۴۸ منطقه فعال و مشغول به کمک به اقتصادی جمهوری اسلامی هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای ۱۸ منطقه آزاد و ۳۰ منطقه ویژه اقتصادی فعال است که این مناطق ظرفیت بسیار خوبی برای کشور محسوب شده و در قالب نظریه اقتصاد مقاومتی تثبیت شده اند.

عبدالملکی با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه به واسطه نقش آفرینی در اقتصاد ملی سربلند می‌باشد، تصریح کرد: هم اکنون یک سوم صادرات غیرنفتی کشور یعنی حدود ۱۸ میلیارد یورو در سال از مناطق آزاد صورت می‌گیرد و در عین حال بیش از ۸۰ درصد میزان ترانزیت عبوری کشورمان از طریق مناطق آزاد انجام می‌شود، به عبارت دقیق‌تر تقریباً تمام مبادی ورودی-خروجی جمهوری اسلامی مجهز به مناطق آزاد شده است.

مشاور رییس جمهور، از فعالیت افزون بر یکصد هزار واحد اقتصادی که برای هفتصد هزار نفر به صورت مستقیم ایجاد شغل کرده‌اند خبر داد و بیان کرد: دیگر کسی صحبت از فرار مالیاتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نمی‌کند، بلکه همه باور داریم که مناطق آزاد، بهشت سرمایه‌گذاری و جزو بهترین نقاط دنیا برای سرمایه‌گذاری است، موضوعی که در سفر اخیر بنده به عمان نیز مورد قبول طرف عمانی قرار گرفت.

وی به تجزیه و تحلیل وجوه متمایز پنج‌گانه مناطق آزاد ایران در سطح جهانی پرداخت و تصریح کرد: ویژگی اول، پایین بودن هزینه فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد است که قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست و ویژگی دوم این است که زیرساخت‌های بسیار خوب ایجاد شده که بر این اساس در کنار جهش کلی بعد از انقلاب، بیش از ۶۰ تا ۷۹ درصد بودجه مناطق آزاد صرف ایجاد زیرساخت‌های ضروری شده است.

عبدالملکی، سومین ویژگی را دسترسی به بازار داخلی و کشورهای همسایه و بازارهای جهانی بیان کرد و افزود: چهارمین ویژگی سهولت کسب و کار در مناطق آزاد است که براساس آخرین رتبه‌بندی شاخص‌های استاندارد بانک جهانی، مناطق آزاد جزو کشورهای متوسط قرار داشته اما از سرزمین اصلی که در رتبه ۱۲۷ ایستاده، شرایط به مراتب بهتری دارند و پنجمین ویژگی معافیت‌های مالیاتی و گمرکی است که باعث شده چند گام از رقبای داخلی و خارجی خود چند گام جلوتر باشند.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد با تأکید بر اینکه این پنج ویژگی در کمتر نقطه‌ای از دنیا قابل مشاهده بوده و اگر باشد بسیار معدود است که همه شاخص‌ها و ویژگی‌های متمایز مناطق آزاد را به صورت همزمان دارا باشند، گفت: مناطق آزاد با این پنج خصیصه به دنبال جذب چهار گروه از سرمایه گذاران هستند، نخست جریان خروج سرمایه از کشور که مناطق آزاد و ویژه جایگزین خوب و مناسبی برای سرمایه‌گذاری این افراد محسوب می‌شود به حدی که هم اکنون بیش از یک هزار بسته سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۱۷ میلیارد دلار در پرتال اطلاع‌رسانی مناطق آزاد وجود دارد.

وی گروه دوم را افرادی که در حال فعالیت در مناطق آزاد بوده و به دنبال گسترش و یا کسب و کار می‌باشند اعلام کرد و افزود: سومین گروه ایرانیان خارج از کشور و گروه چهارم سرمایه گذاران خارجی، گروه‌های هدف مناطق آزاد محسوب می‌شوند.

عبدالملکی با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان بهشت سرمایه‌گذاری و تیم ملی اقتصادی بین الملل جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شوند، تصریح کرد: تا پایان برنامه هفتم شاخص‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۲ برابر خواهد شد و تا پایان اجرای گام دوم انقلاب شاخص‌های ما پنج برابر می‌شود، به عبارت دقیق‌تر اقتصاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان موتور محرک پرقدرت در حال تحرک پویاتر و یکی از ارکان پیشرفت اقتصادی جمهوری اسلامی تبدیل خواهد شد.

مشاور رییس جمهور، منطقه آزاد انزلی را یک منطقه آزاد نمونه برشمرد و گفت: براساس مجموع اطلاعات همیشه مثال منطقه آزاد انزلی را به عنوان یک منطقه موفق مطرح می‌کنم؛ منطقه‌ای که از نظر وسعت خیلی بزرگ نیست اما از نظر اثرگذاری بسیار موفق بوده؛ موضوعی که ناشی از همت سرمایه گذاران، مجموعه سازمان و همکاری نهادهای دولتی دیگر است.

به گفته وی، چشم‌ها به سمت انزلی دوخته شده و این منطقه از نظر مسؤولین دولتی در پایتخت دارای اهمیت بوده و جایگاه منطقه آزاد انزلی درشبکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ممتاز است.

عبدالملکی با بیان ایمکه در هفت ماه گذشته نیازی یکی از اعضای هیأت مدیره به عنوان سرپرست منطقه امور جاری و برنامه‌های توسعه‌ای منطقه را تا انتصاب مدیرعامل برعهده داشت، افزود: در این دوره هیچ دغدغه‌ای از بابت امور منطقه آزاد انزلی نداشتیم و وی متواضعانه و شبانه روزی امور منطقه را پیش بردند و به دلیل وجهه حقوقی، به مسائل اشراف کامل داشتند.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد با بیان اینکه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی یک میراث ارزشمند یعنی یک منطقه موفق را تحویل می‌گیرد، گفت: این مهم ناشی از وجود همکاران بسیار توانمند، سرمایه نخبگانی کاربلد، و متعلق به همین منطقه است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا