اقتصادانرژی

۶ هزار قطعه تخصصی نیروگاهی داخلی‌سازی شد

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران گفت: بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ قطعه تخصصی در هشت ماهه ابتدایی امسال در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران داخلی‌سازی شد.

به گزارش پرس نیوز، تلاش برای ساخت قطعات نیروگاهی در داخل کشور یکی از مهمترین رویکردهای وزارت نیرو است.

بر همین اساس چندی پیش «همایون حائری» معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفته بود که بیشتر قطعات نیروگاهی در داخل ساخته می شود و اندک واردات هم به دلیل نبود صرفه اقتصادی است.

وی بیان‌داشت: بیش از ۹۵ درصد محصولات را داخل کشور تولید و به‌عنوان یک صنعت خودکفا و در سطح بالا مطرح هستیم.

حائری ادامه‌داد: ایران در بخش نیروگاه حرارتی جزو سازندگان است و تولیدات ما به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود.

در همین پیوند، مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران درباره وضعیت داخلی سازی اجزا و قطعات نیروگاهی افزود: امروزه تعمیرات تخصصی و فوق تخصصی صنعت پیچیده نیروگاهی با استفاده از علم و دانش روز ساخت تجهیزات برای رفع کامل دغدغه های این صنعت مهمترین ضرورت است.

به گزارش شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران، «مسعود مرادی» خاطرنشان‌کرد: بر این اساس، تمرکز جدی بر تقویت بنیه علمی و فناوری، بهره برداری از دانش روز جهان و دانش بومی به‌منظور نیل به این هدف و افزایش سطح رضایت‌مندی مشتریان و ارتقای سهم این شرکت در پایداری برق از رسالت های مهم این شرکت بوده است.

وی درباره روند رو به رشد ساخت قطعات و تجهیزات حساس صنعت نیروگاهی، ادامه‌داد: با توان و تخصص کارکنان و وجود بستر سخت افزاری قوی بر اساس نیاز بازار هدف، در هشت ماهه ابتدایی سال۱۴۰۲ در مجموع تعداد ۶‌هزار و ۳۳۸ قطعه خاص در قالب ۷۸ نوع در محل کارگاه های ساخت داخل این شرکت تولید و به صنعت نیروگاهی و پتروشیمی کشور تحویل شد.

مرادی بیان‌داشت: از محل این میزان تولید تجهیزات، از خروج بیش از ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار یورو ارز از کشور جلوگیری شد.

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران ادامه‌داد: هر چند رفع نیازهای صنعت برق مهمترین اولویت این شرکت است، اما با توجه به مشترکات فراوان این صنعت با تجهیزات کاربردی و مهم در صنایع مولد نظیر نفت، گاز و پتروشیمی، ورود به بازار صنایع مادر کشور نیز از برنامه های جاری این شرکت است که رفع نیاز فنی و مهندسی و ساخت قطعات حساس پتروشیمی خراسان، مبین عسلویه و پالایشگاه نفت آبادان، علاوه بر فعالیت های تعمیراتی از اقدام های موفق این شرکت در یک سال اخیر بوده است.

منبع:ایرنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا