اقتصادمناطق آزاد

20 میلیارد یورو در شهرک پتروشیمی مکران سرمایه‌گذاری می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تا پایان برنامه هشتم به 20 میلیارد یورو حجم سرمایه‌گذاری در این منطقه می‌رسیم.

به گزارش پرس نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، مرتضی شاهمیرزایی به مناسبت روز صنعت پتروشیمی و حاشیه بازدید از مجتمع‌های پتروشیمی مکران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امسال شصت و پنجمین سال آغاز عملیات اجرایی اولین طرح پتروشیمی گفت: تا قبل از انقلاب توسعه پتروشیمی محدود بود گرچه در سال‌های 1337 تا 1357 تلاش‌های زیادی در این حوزه صورت گرفت اما تنها 7 محصول در آن زمان تولید می‌شد اما در کل از لحاظ کاتالیست، طراحی و اجرا و تجهیزات صنعت صددرصد وابسته بودیم، به لحاظ نیروی انسانی نیز اوضاع خوب نبود، درواقع هسته اصلی اداره پتروشیمی به دست خارجی‌ها بود.

شاهمیرزایی افزود: بعد از انقلاب صنعت پتروشیمی توسط مهندسان اداره شد، از سال 57 تا پایان 1402 شاهد بودیم که تعداد مجتمع‌ها به عدد 75 رسیده و از 1.5 میلیون تن تولید و 2 میلیون تن ظرفیت به 94 میلیون‌تن رسیده و تا پایان سال از مرزی 95 میلیون تن عبور خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: امسال 12 طرح در پتروشیمی در دستور کار است که از این تعداد NGL3200 از جمله طرح‌های زیست محیطی بوده است که عمده گازهای غرب کارون از این مسیر جمع آوری خواهد شد.

به گفته مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، متان به شبکه سراسری و C2+ به عنوان خوراک پتروشیمی مصرف می‌شود.

شاهمیرزایی اضافه کرد: در مکران از جمله مناطق ماندگار پتروشیمی در جنوب شرقی ترین منطقه که ویژگی ممتازی دارد، پی ریزی شد و تا پایان برنامه هشتم به 20 میلیارد یورو حجم سرمایه گذاری در این منطقه می رسیم.

وی ادامه داد: فعالیت‌های جانبی در شهرک‌های پایین دست در مجاورت طرح‌های بالادست یعنی متانول هدایت می‌شود و تا محصول نهایی پتروشیمی به بازار عرضه می‌شود. همچنین بازچرخانی 100 درصدی پساب بدون بازگشت به دریا از جمله مختصات این شهرک است و انتظار می‌رود از جمله هاب هایی باشد که برای سایر مناطق الگو شود.

به گفته این مقام مسئول طرح نیروگاه برق از دیگر دستاوردهای این منطقه است.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اضافه کرد: مکران نسبت به دیگر مناطق دارنده مجتمع‌های پتروشیمی به بازارهای جهانی نزدیک‌تر است، پاکستان و افغانستان و حتی با اجرای خط ریلی آسیای میانه از جمله بازارهای محصولات پتروشیمیایی این منطقه هستند.

شاهمیرزایی افزود: انتظار می‌رود زیرساخت ریلی به همسایگان شرقی تمام شود و تا در بلندمدت محصولات آزادانه به بازارهای هدف ارسال شود.

وی با بیان اینکه بزودی 20 هزار نفر در منطقه مکران اشتغال پایدار و دائم خواهیم داشت، گفت: پتروشیمی بزرگ‌ترین صنعت استان سیستان و بلوچستان است و علاوه بر شغل؛ پرهیز از صادرات محصولات خام و نیمه خام را خواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی با بیان اینکه الگوی توسعه صنعت پتروشیمی در مکران همتراز با منویات مقام معظم رهبری است، خاطرنشان کرد: ایجاد ارزش افزوده از محصولات خام و نیمه خام و تولید محصول نهایی از جمله مختصات تولید در این منطقه است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا